Kahramankazan Belediye başkanı Lokman Ertürk, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı’nca düzenlenen “Çanakkale’den 15 Temmuz’a Kahramanlar Destanı” isimli tiyatro oyunun galasına katıldı.

Başkan Ertürk, “Kahramankazan’da 15 Temmuz gecesi darbeci hainlere karşı veridiğimiz mücadele sırasında 9 şehit, 92 gazi verdik. Kahramankazanlılar olarak Çanakkale ve Kuvayi Milliye ruhlarını yüz yıl sonra yeniden dirilttik” dedi.

MEB Şura Salonu’nda düzenlenen gala gecesine Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar ile şehit yakınları ve gaziler katıldı. Gala öncesinde tiyatro oyuncuları tarafından Çanakkale Savaşı’nı simgeleyen canlı sergi gerçekleştirildi. Tiyatro oyunu salonda duygusal anların yaşanmasına neden olurken, izleyenlerin gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

İkinci Çanakkale

Başkan Ertürk, böylesine anlamlı bir oyunun gala gecesine davet edilmekten dolayı duyduğu mutluluğu belirterek, “Bu oyun milletimizin kahramanlığını anlatan nadide bir eserdir. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Kahramankazan’ın 15 Temmuz gecesi darbeci hainlere karşı verilen mücadele sırasında 9 şehit, 92 gazi verdiğini anımsatan Ertürk, Kahramankazan halkının bir destan yazdığını söyledi. Ertürk, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon ekranlarında halkı meydanlara inmeye çağırmasının ardından, vakit kaybetmeden ilçemizdeki insanlarla birlikte Kazan Meydanı’nda buluşmaya başladık. Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza, liderimize, demokrasimize ve Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında tüm demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmak için sokaklara indik.

Çanakkale’den 15 Temmuz’a Kahramanlar Destanı
Çanakkale’den 15 Temmuz’a Kahramanlar Destanı

4’üncü Ana Jet Üssü’ne yöneldik. Kısa sürede kadın, çocuk ve yaşlıların da aralarında bulunduğu 10 bine yakın vatandaşımızla burada toplandık. Kahramankazanlılar, piste girerek bomba yüklü uçakların önüne yatmaya çalışmışlardır. Göğüslerini F-16’lara siper etmişlerdir. Kamyonlarını, traktörlerini, iş makinelerini üssün önüne getirerek giriş çıkışların yapılmasını engellemişlerdir.

Yanlarında getirdikleri saman balyalarını, anızlarını ateşe vererek çıkan dumanla uçakların görüşünü engellemeye çalışmışlardır. Bazı çiftçilerimiz tarlalarındaki mahsullerini ateşe vererek buna katkı sağlamıştır. Traktör ve araç lastiklerini yakmışlardır.

Kahramankazanlılar olarak Çanakkale ve Kuvayi Milliye ruhlarını yüz yıl sonra yeniden dirilttik. Tarihe altın harflerle geçen bu şanlı ve destansı direnişimiz sonrasında ilçemizin TBMM tarafından, tüm partilerin oy birliği ile ‘Kahraman’ unvanına layık görüldüğünü sizlere tekrar anımsatmak isterim. Onur ve gururla taşıdığımız bu unvan, yalnızca bize değil, Kahramankazan’ın şahsında 81 il ve 957 ilçemize verilmiştir.”

FACEBOOK YORUMLARI