Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü, kentte 13 yıl içinde 204 kişinin beyin ölümünün gerçekleştiğini, 80 kişinin organlarının bağışlandığını ve bağışlanan organlarla yaklaşık 330 hastanın yaşama tutunduğunu söyledi.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi, Organ Doku, Nakil Koordinasyon Birimi’nde, Organ Nakli İl Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftasıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Azem Ülkü, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası’yla ilgili Çanakkale genelinde yapılacak olan etkinlikleri anlattı. Toplantıya, Organ Bağış ekibinden hemşire koordinatörleri Emine Karakaya ve Yeliz Baykala da katıldı. Organ Nakli İl Koordinatörü Azem Ülkü, Organ Nakli İl Koordinatörlüğü’nün Çanakkale Devlet Hastanesi bünyesinde 2002 yılında kurulduğunu ve 2004 yılında ilk organ bağışının gerçekleştiğini belirtti. Ülkü, geçen 13 yıllık sürede kentte 204 hastanın beyin ölümünün gerçekleştiğini, 80 kişinin ise bağışlanan organlarıyla nakil bekleyen yaklaşık 330 kişiye şifa olduğunu söyledi. Organ Nakli İl Koordinatörü Uzm. Dr. Azem Ülkü şunları söyledi:
“Hastanemizde ilk organ bağışı 2004 yılında yapıldı. Aynı yıl içinde toplam 2 bağış yapılmıştı. Bugüne kadar Çanakkale’de 204 beyin ölümü tespiti yapıldı. Bunlardan 80 aile, yakınlarının organlarını bağışladı. Her bağış ile ortalama 4 organ nakli gerçekleştiğini düşünürsek, geçen 13 yılda 330 kişinin yaşamına dokunulmuş oldu. Bu hastalar sağlıklı hale geldiler. Bu organlar ile tekrar yaşama tutundular. Sağlıklı bir şekilde yaşam sürerken organlarını bağışlayanların sayısı Çanakkale’de 4 bin 31’e ulaştı. Türkiye genelinde Çanakkale’nin organ bağışı sıralamasında 13’üncü olduğunu görüyoruz. Bu yıl içinde ise 13 hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Bunlardan 10’u Devlet Hastanesi’nde, 3’ü de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşandı. Buna karşın 7 aile, yaşamını yitiren yakınlarının organlarını bağışladı. Ben ölenlere rahmet diliyorum. Bağışlayan ailelere de sağlığına kavuşan hastalar adına teşekkürlerimi iletiyorum.”

FACEBOOK YORUMLARI