Ülkelerindeki karışıklıklardan yeni yaşam kurmak için Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan sığınmacı sayılarının gün geçtikçe artması, onlara aracılık yapan insan tacirlerinin, zaman içinde yeni yöntemler geliştirmesine neden oldu.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA) Lastik botların alabora olup batması, teknelerin de pahalı olmasından dolayı, kaçak geçişlerde, son zamanlarda hurda gemilerden çıkan filikaların kullanılması üzerine, bir dizi önlem alındı. Denizdeki insanlık dramlarının önüne geçebilmek için artık Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın izni alınmadan satışı yapılamayacak filikaların, nerede, kim tarafından, niçin kullanılacağının belgelenmesinin istendiği, kullanım bölgelerinde, takibinin yapılacağı açıklandı.
Özellikle Suriye’de yaşanan savaştan canlarını kurtarmak için kaçan binlerce sığınmacı Avrupa ülkelerine gidebilmek için Ege Denizi kıyılarından ölümü göre alıp Yunan adalarına geçmeye çalışıyor. Sığınmacıların kaçak geçiş girişimleri sırasında, Ege Denizi kıyısı boyunca çok sayıda insanlık dramı görüldü. Bodrum’da bu geçişler sırasında yaşamını yitiren Aylan bebek, dramın sembol isimlerden birisi oldu. Ancak, onlarca çocuğun da aralarında bulunduğu yüzlerce insan umut yolculuklarında yaşamlarını yitirdi. Son olarak geçen cumartesi günü, Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde Midilli Adası’na geçmek için denize açılanların bulunduğu teknenin batması sonucu, aralarında çocukların da bulunduğu 39 kişi hayatını kaybetti.
BOT DAYANAKSIZ, TEKNE PAHALI SON YÖNTEM FİLİKA
Sığınmacıların Yunan adalarına geçişlerine aracılık yapan insan kaçakçıları, kötü kaliteyle üretilen lastik botların ağırlığa dayanamayıp batması, balıkçı ya da gezi teknelerinin de pahalı olmasından dolayı yeni deniz araçlarını kullanmaya başladı. İnsan kaçakçılarının son zamanlarda kullandığı gözde deniz aracı ise hurdaya çıkarılıp gemi söküm tesislerinde parçalanan gemilerden çıkan filikalar oldu. Okyanus ya da açık deniz şartlarına göre yapılan, tamamı kapalı filikalar, aşırı yüke rağmen batmamaları ve dalgalara karşı dayanıklı olmasından dolayı tercih edilmeye başlandı. Son dönemde, mültecilerin daha yüksek sayılarda ve sıklıkla filikalarla kaçırıldıkları, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin takiplerince tespit edilince, Valilik tarafından satışına denetim getirildi.