Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye kararı çıktı. ANAYASA Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliyesine Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerine ilişkin verildi.

Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından "Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerine ilişkin verildi.
Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye kararı Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerine ilişkin verildi.

Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye kararı AYM’nin “basın duyurusu” başlığı ile yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 25/2/2016 tarihinde Erdem Gül ve Can Dündar bireysel başvurusunda (B. No: 2015/18567), tutuklamanın hukuki olmadığı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği şikayetlerine ilişkin olarak başvurucuların Anayasa’nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar vermiştir” ifadelerini kullandı.

ANAYASA MAHKEMESİ: CAN VE GÜL’ÜN ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİKLERİYLE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, özgürlük ve güvenliğinin ile basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararıyla ilgili DHA’ya konuşan avukatlar kararın 3’e karşı 12 oy çokluğuyla alındığı bildirdi.

14 Ağır Ceza Mahkemesi Dündar ve Gül’ün tahliyesi ile ilgili kararını Anayasa Mahkemesi’nin “ihlal var” kararının bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından mahkemelerine gönderilmesi sonrasında vereceğini bildirdi.

AYM’nin kararı TBMM’de memnuniyetle karşılandı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün, ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Karar, TBMM’de bulunan partililer tarafından memnuniyetle karşılandı.

“SEVİNÇLE KARŞILADIK ANCAK MAHKEME KARARLARI ÜZERİNDEN PARTİMİZ İTHAM EDİLMEMELİ”
Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Sevinçle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum. Ancak hepinizin bildiği gibi mahkeme kararları üzerinden partimizin ve iktidarımızın itham edilmesini doğru bulmuyorum. Bu yargının işidir. Yargı kendi içerisindeki sürecin de usulü gözden geçirmiş bu kararı vermiştir. Tekrar hayırlı olmasını ümit ediyorum” dedi.
ANKARA (DHA)