İsveçli gazetecilerin çatı örgütü İsveç Yayıncılar Birliği’nin öldürülen  Rus Gazeteci Anna Politkovskaja’nın anısına her yıl verdiği “Gazeteci ve Düşünce Özgürlüğü Ödülü” ne bu yıl Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül layık görüldü.

İsveç’in başkenti Stockholm Kültür Evi’nde İsveç medya çalışanlarının katıldığı törende Can Dündar ve Erdem Gül, ödül plaketlerini aldıktan sonra salonu dolduranlar tarafından uzun süre ayakta alkışlandılar.

HAVUZ MEDYASI KAÇMAMIZI İSTİYOR

Can Dündar törenden sonra Türk Basınından Cumhuriyet Gazetesi dışında sadece Sonsöz’ün izlediği törenden sonra sorularımızı yanıtladı.
“Stockholm’e ödül almak için yurtdışına çıkarken, havuz medyasında yurtdışına kaçtılar” diye bazı yorumlar olduğunu sorunca Dündar, ’’Kaçacak olsak, davadan çok önce şansımız vardı. Mahkûm olacağımızı herkesin söylediği bir ortamda bunu bilerek ve bütün o tehditlere rağmen kaçmadık. Hele şimdi bu davadan bence zaferle çıktıktan sonra kaçmamız asla söz konusu olmaz. Bunu bu grupların çok isteyeceklerini biliyorum. Bundan çok büyük haz alacaklarını biliyorum. Onlara bu hazzı yaşatmayacağız. Biz sonuna kadar orada mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

IMG_7529 ERDOĞAN’A CEZA VERİLMİŞ BİR ÖDÜL OLARAK GÖRÜYORUM

“Aldığınız bu ödül çok anlamlı. Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden bir tanesi neler hissettiniz?” soruma Dündar ve Gül şu yanıtı verdiler:
“Bu ödülü Türkiye’yi eleştirmek için verilmiş bir ödül olarak görmüyorum. Ülke Erdoğan’dan ibaret değil. Ülke aynı zamanda demokrasi için mücadele edenlerin ülkesi, bizim ülkemiz. Bu mücadelenin ödüllendirildiğini düşünüyoruz. Ama Erdoğan’a bir ceza nitelendiğinde olduğunu da düşünüyorum. Yani dünyanın her yerinde baskıcı iktidarlar, uluslararası kamuoyundan eleştiri alırlar. Onlara karşı direnenlerde ödüllendirilirler. Bunu o çerçevede değerlendiriyoruz.”

TÜRKİYE BUNU DA AŞACAK

DSC_0261Meslek hayatında yaşanan baskıları dile getirdiğimde Can Dündar, Türkiye’nin askeri darbeler başta olmak üzere bunun gibi çok zor dönemleri gördüğünü, bunun çok uzun sürdüğü için can yakıcı hale geldiğini en kısa zamanda bunun da üstünden geleceğine inandığını kaydetti.
Can Dündar, İsveç’teki medya kuruluşları ile yaptığı görüşmelerde herkesin Türkiye’nin geleceğini merak ettiğini, belirterek ’’Asıl sorun Türkiye’nin Erdoğan ile nereye gittiğini  merak ediyorlar. Bizim gibi onlarında derdi bu. Temel kaygılarda birleşiyoruz’’ diye konuştu.
Erdem Gül’e ödülün anlamını sorduğumda, “ bir gazeteci haberinden dolayı ödül alması gerekir. Bizler gazeteci olarak hapiste yattığımız için ödül alıyoruz. Bu ülkemiz adına üzüntü verici. Bir gazeteci hapiste yattığı için ödül almaz. Haber yazdığı için ödül alır. Ülkemiz adına çok hüzün verici. Ama sonuçta da bizim için büyük gurur verici, biz yazdığımız haberden dolayı tutuklu kaldık” dedi.

AK PARTİ ÖZGÜRLÜKLERİ ASKIYA ALDI

Ödül töreni sonrası düzenlenen panelde Türkiye’de AK Parti iktidarı ile birlikte basın ve düşünce özgürlüğünün çok büyük darbe yediğini, Avrupa Birliği’nin olmazsa olmazlarından olan bu özgürlüklerin Türkiye’de askıda olduğu kaydedildi.

BAŞKANLIĞI BİZE BAĞLI İZİN VERİRSEK GEÇECEK

Can Dündar, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi hızlı bir şekilde Başkanlık sistemine geçirme hayaline de değinerek, ’’Biz buna izin vermeyeceğiz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz’’ dedi.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI YANLARINA GELEREK TEBRİK ETTİ

İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan  törene İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’de katıldı.
Bakan Wallström Türkiye’nin özellikle her zamankinden daha fazla gerek basın, gerek düşünce özgürlüğünü düşünmek ve uygulamak zorunda olduğuna inandığını ve bunun AB’nin ilk prensiplerinin başında geldiğini söyledi. İsveç olarak bu konuda çok hassas olduğunu kaydetti.
Ödül töreni sonrasında İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, Türk gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün yanına gelerek tebrik etti bir süre ayakta konuştuktan sonra birlikte gazetecilere poz verdiler.
Tören salonunda gerek Can Dündar gerekse Erdem Gül, salonu dolduran İsveçli ve Türk katılımcılardan yoğun ilgi gördüler. Etraflarını çeviren hayranları yanında olduklarını ve onu takdirle izlediklerini asla yalnız hissetmemesi dileğinde bulundular. Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanıp Silivri’ye konulmasından sonra Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği’ne gelerek protesto mektubu bıraktığını söyleyen bir izleyici de Can Dündar’a bu dayanışmasının fotoğraflarını gösterdi.

CAN DÜNDAR ERDOĞAN’A SESSİZ DİPLOMASİ BİZİM İŞİMİZE YARAMIYOR

IMG_7538İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün konuşmasında, sessiz diplomasi yaklaşımına eleştirerek bir soru ile yanıt veren Can Dündar, hapiste yatmış bir gazeteci olarak, sessiz diplomasinin Türkiye’nin artık işine yaramadığını belirterek, ’’Artık yüksek ses duymak istiyoruz’’ deyince salonda alkış patladı.
Can Dündar, Avrupa’nın veya dünyanın bu sessizliğini Recep Tayyip Erdoğan’ın, bunu kendisine bir destek olarak yorumladığını ve kendi kamuoyuna öyle sunduğunu kaydetti. Can Dündar, tepki ve soru konuşmasını bitirirken, İsveç Dışişlerine ’’Lütfen daha fazla sessiz kalmayın. Çünkü bu gidişle  Türkiye’de hiç duyacağınız bir ses kalmayacak’’ dedi.