Sahipli hayvanlara kimlik verme uygulamasına devam eden Çankaya Belediyesi, 2015 yılının ilk 8 ayında 98 kedi ve köpeğe kimlik verdi. Belediye hayvan sahiplerine, ‘kedi-köpeğinizin kimliğini alın şikayete maruz kalmayın’ uyarısında bulunuyor.
Çankaya Belediyesi Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, Çankaya Belediyesi, sahipli hayvanlara kimlik verme uygulamasına devam ediyor.
Belediye, 2015 yılının ilk 8 ayında 98 kedi ve köpeği kayıt altına aldı. Evcil kedi ve köpeğe çıkartılan kimlik kartı, özellikle apartmanda beslenen hayvanlar için koruma kalkanı oluyor. Bina sakinlerinden şikayet gelse bile kimlik sahibi kedi ve köpek, o adreste ikamet eden canlı olarak görünüyor. Bununla birlikte kimlik kartları sahiplenilen kedi ve köpeklerin sokağa terk edilmesinin de önüne geçiyor.
KAYIT ALTINA ALINMASI ZORUNLU
Geçen yıl içerisinde 103 kedi ve köpeği kayıt altına aldıklarını dile getiren yetkililer, 2006 yılında yürürlüğe giren “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği”nin, hayvan besleyen kişilere bazı sorumluluklar yüklediğini belirtti. Buna göre evcil hayvanların denetimde tutulması, tıbbi gereksinim ve prosedürlerinin takibi için hayvan sahiplerinin, hayvanlarını belediyeye kayıt ettirerek kimlik kartı çıkartması zorunlu.
Çankaya Belediyesi de bu kapsamda özellikle apartmanlarda beslenen evcil kedi ve köpekler için kimlik kartları çıkartıyor. Kimlik kartı çıkartmak için hayvan sahiplerinin hayvanın aşı karnesi ile Belediyeye müracaat etmesi yeterli.