Yabancı basında, İngiltere Başbakanı Cameron ile Almanya Başbakanı Merkel’in, Suriye’deki IŞİD militanlarına yönelik mücadeleye daha fazla katkıda bulunacaklarına dair haberler yer almaktadır.
Edinilen bilgiye göre Cameron, bugün Avam Kamarası’nda bir konuşma yaparak, İngiliz uçaklarının Suriye’deki IŞİD militanlarını bombalaması için hükümetine izin verilmesini talep edecek. Cameron, İngiltere’ye doğrudan tehdit olarak saydığı İŞİD’e karşı diğer ülkelerce gerçekleştirilen bombalamaları, işin taşeronlara bırakılması olarak nitelendirmiş ve İngiltere’nin kendi mücadelesini vermesi gerektiğini vurgulamıştır. Avam Kamarası’nın bu yöndeki olumlu kararının birkaç hafta içinde çıkabileceği bildirilmektedir.
Cameron ayrıca, verilecek izinle birlikte hükümetin stratejisinin Suriyelilere insani yardım sağlanması, savaş sonrasında ülkenin yeniden imarı için gerekli planlamanın yapılmasını ve diğer uluslararası aktörlerle birlikte IŞİD’in yok edilmesini kapsayacağını ifade etmiştir.
Diğer taraftan Almanya Başbakanı Merkel de Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yaptığı görüşmenin ardından, Almanya’nın IŞİD ile mücadelede Fransa’ya askeri malzeme desteğinde bulunacağını açıklamıştır. Merkel bu kararı, Fransa’nın talebi üzerine aldığını, söz konusu talebin AB Lizbon Antlaşması’nın 47. Maddesinin 2. fıkrasına uygun olduğunu söylemiştir.
Bahis konusu madde, ‘Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. Maddesine uygun olarak, bir üye ülke topraklarına karşı silahlı bir müdahalede bulunulması durumunda diğer üye ülkelerin bu ülkeye silah dâhil olmak üzere her türlü yardımda bulunması yükümlülüğünü’ ifade etmektedir.
Hatırlanacağı üzere Paris’te IŞİD tarafından gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda Fransa tarafından AB ülkeleri savunma bakanları olağanüstü bir toplantıya çağrılmış, söz konusu toplantıda oybirliği ile yukarıdaki maddenin yürürlüğe konması kararı 17 Kasım 2015 günü alınmıştı.
‘Tehlikeli Eşgüdümsüzlük’ başlıklı makalemizde belirtildiği üzere, IŞİD’e yönelik askeri hava harekâtlarının, bu saldırıları gerçekleştiren ülkeler arasında bir eşgüdüme veya en azından bir “hareket tarzı belgesi”ne (code of conduct) ihtiyaç duyurduğuna dikkat çekilmişti.
Şimdi İngiltere’nin de muhtemelen Kıbrıs adasındaki askeri üslerini kullanacağı bir müdahalenin hangi sonuç ve sorunları doğuracağını hep birlikte izleyeceğiz.