Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi ülkeler de dahil olmak üzere 37 ülke içerisinde ulaşımı en pahalı 7. ülke olduğu belirlendi. Bu nedenle İstanbul gibi bir metropolde günlük işe gidiş geliş ücreti ortalama 10 TL olarak hesaplanırken, bu rakam Ankara’da ise ortalama 8 TL olarak gerçekleşiyor. Bu şartlarda aylık ortalama 2 bin 200 TL maaş alan bir memur maaşının yaklaşık 10’da 1’lik kısmını, bin TL’ye çalışan bir asgari ücretli ise maaşının 5’te 1’lik kısmını iş yolunda tüketiyor.
Bağımsız Büro-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarından yaptığı hesaplamaya göre, Türkiye kişisel ulaşım araçlarında 37 ülke içerisinde en pahalı 7. ülke durumunda. Karşılaştırmalarda Türkiye’nin yanı sıra, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri İsviçre, İzlanda ve Norveç ile Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek değerlendirmeye alındı. TÜİK araştırmasında Türkiye’nin kişisel ulaşım araçları grubunda 110 endeks değeri ile 37 ülke içerisinde fiyat düzeyi en yüksek 7. ülke olduğu, bu değerin Türkiye’de bu gruba ait bir mal ve hizmet sepetinin satın alınabilmesi için AB ülkelerinin ortalamasından daha yüksek bir tutar ödenmesi gerektiği anlamına geldiği ifade edildi. Kişisel ulaşım araçlarında en pahalı ülkenin 151 fiyat düzeyi endeksi ile Danimarka, en ucuz ülkenin ise 75 endeks değeri ile Çek Cumhuriyeti olduğu belirtildi.
MAAŞLAR YOLDA ERİYOR
Bağımsız Büro-Sen araştırmasında İstanbul’da özellikle son yıllarda metrobüs, özel sektöre ait otobüs ve dolmuşlar, vapur ücretleri gibi ulaşım araçlarına yapılan zamların ciddi boyutlara ulaşması nedeniyle bunun vatandaşa maliyetinin de ağır olduğu belirtildi.