BİTLİS’in Adilcevaz İlçesi’nde etkili olan kar yağışı ardından, yollardaki buzlanmanın önlenmesi için Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyu kullanılıyor.

Van Gölü kıyısında bulunan Adilcevaz’da etkili olan kar yağışını ardından soğuk hava nedeniyle yollar buzlanınca belediye, Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunu kullanmaya başladı. Vidanjörle Van Gölü’nden su çeken belediye ekipleri, cadde ve sokaklarda oluşan buzlanmayı tuzlu ve sodalı göl suyu dökerek önlemeye çalıştı. Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, ilçede uygulanan Van Gölü suyu ile buzlu yolların temizleme çalışmalarını yerinde inceleyerek şöyle konuştu:

“İlçemizdeki tüm mahallelerimizde karla mücadele çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız kapsamında ilk önce yollardaki karları temizliyoruz. Ancak, gece eksi 15 dereceyi bulan soğuklar nedeniyle yollar buz tutuyor. Bunun için bir çözüm bulmaya çalıştık. Van Gölü suyunu vidanjörlerle çekip bu suyu yollarımıza püskürtüyoruz. Geçen yıl da bunun uygulamasını yaptık. Gördük ki bu sayede yollardaki buz hemen çözülüyor ve bu sayede buzlar greyderle daha rahat temizlenmiş oluyor. Van Gölü suyu diğer tuzlu sulara göre yollarımıza pek fazla tahribat vermiyor. Bu sayede karla mücadele çalışmalarımız daha masrafsız oluyor. Tek amacımız Adilcevaz’daki tüm yollarımızı kısa sürede ulaşıma açabilmektir. Belediye olarak bunun çabası içerisindeyiz.”