Terör kadar büyük tehlike

0
81

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelmekte olan büyük miktarda uyuşturucu yüklü bir gemi İtalya’da durduruldu. Kokain yüklü olduğu söylendi ama yetkililer bizden daha iyi bilirler ne olduğunu. Eminim uyuşturucunun nereden ve hangi kanallardan ülkemize girdiğini de iyi biliyorlardır.

Ama bilmek yetmiyor, yakalamak ve engellemek lâzım.
Terör örgütlerinin en önemli geçim kaynağı uyuşturucu ticaretidir deniyor. Demek ki bu ticarete engel olunsa, kaynakları kurutulsa, daha az insan ölecek, hem uyuşturucudan hem de terörden… Aslında en az terör kadar zarar veriyor uyuşturucu insanlığa. Gençler zehirleniyor, feci şekilde can veriyorlar.
Acınacak manzaralarla karşılaşıyoruz, yığılıp kalıyorlar sokak ortalarında. Artık uyuşturucunun yerini zehirli kimyasallar aldı. Fare zehiri bile katıyorlarmış sentetik uyuşturuculara.
Böylece gramı iki liraya kadar düşüyormuş zehrin. Yani günde bir değil, bir kaç kez alabiliyor gençler. Bonzai denen şey her ne ise, bu son çıkan şeyler de öldürücü etkiye sahip ucuz zehirler.
Polis bunlarla nasıl uğraşıyor ne derece bilinçli bilmiyorum ama bu yoğunluğa yetişmeleri kolay olmasa gerek. Yine de mücadeleyi artırarak sürdürmeliler. Devletin ciddi önlemler alması gerekir.
Bunun yanı sıra hatta en önemlisi ailelerin bilinçli olması lâzım. Çocuklarını sıkı takip etmeliler. Zaman kötü, artık gerçek bir uyuşturucunun yanı sıra, kimyasal maddelerle de karşı karşıyayız.
Bir kez başladılar mı sonu gelmez. Gelirse de uyuşturucunun değil hayatlarının sonu gelir. Okul yakınları, çocuk parkları, gençlerin toplandıkları yerler bu insafsız tacirlerin kıskacında.
Yine söylüyorum, aile bilinci önemli.
Siz uyanık olun, etrafınızdakileri de uyandırın. Bu çok önemli bir sorun, başladı mı hiç bitmeyecek olan.

Paylaş
Önceki İçerikSıra metal yorgunu kaymakamlarda
Sonraki İçerikBolu dağı ve 4 saatlik trafik çilesi!
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.