ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisine ilişkin konuştu. Yıldız, “Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan düşünülüyor. Kendisini bu işte sorumlu gören TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır da istifa etmiş bulunuyor” dedi.
Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın istifa ettiğini belirten Yıldız kesintiye ilişkin, “Yaptığımız çalışmalar sonucunda bir sonuca ulaştık. Bağlantı hattı çalışmaları nedeni ile Türkiye’yi doğusundan batısına bağlayan bütün bu eksende 5 tane iletim hattının devre dışı kaldığını görüyoruz. Toplam 7 hattın üzerinde, gerek arıza gerek salınımdan kaynaklı güç salınımı gerekçesi ile devre dışı kalıyor. Doğu ile Batı’nın bağı devre dışı kalıyor. Toplam 12 saniye içinde birbirine tetikliyor” diye konuştu.
Yıldız, “Kesinti iletim sistemimizdeki bir arıza ile başlıyor. Bir hattaki arıza ile başlıyor. Geriye dönük çalışmalara başladık. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan düşünülüyor” dedi.
Yıldız, “Seçimlerle ilgili bir elektrik kesintisi bekleyenler varsa bu konuda bütün arkadaşlarımızın izinlerinin şimdiden kaldırıldığını ve yoğun bir tedbir olduğunu belirtmek isterim” dedi.
Yıldız, “Mühendislik açısından baktığımız zaman bu uzun süren bir kesinti, değildi. Arkadaşlarıma haksızlık etmek istemem. Teknik arıza bir iletim hattında başlamıştır. Detaylarına girdiğimizde akımdan, frekanstan bahsetmek zorunda kalıyoruz” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçen salı günü yaşanan elektrik kesintisinin ardından TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır’ın görevinden istifa ettiğini ve bazı görevlilerin de açığa alındığını belirtti. Yıldız, “Sistem güvenilir bir sistemdir. 33 yıldan bu yana bu manada şebekenin tam iki katına çıkmış olmasına rağmen. Son 12 yıl içerisinde bu şebekeyi 2 katına çıkardık. Bütün bunlar başarı ile işletilmeye devam ediyor” diye konuştu.
Yıldız, “Arz güvenliği ile ilgi bir sorun yok. Adana, Gaziantep bölgesinde oluşan konuyu tekraren söylemek isterim. Bunların doğru ve eş zamanlı olarak işletilmesi lazım. Arkadaşlarımız bir kısım noktalarda aşırı risk almış olabilirler. Soruşturma sonucunda netleşecek. Ancak teknik gerekçelerle olduğu yönündeki kanaatimiz daha da netleşmiş oldu. Başka bir sorundan kaynaklanmışsa da çalışmamız devam ediyor” dedi.
Yıldız, “Altını kalın çizgilerler çizdiğimiz konu teknik bir arızanın iletim hatlarına sirayet etmesi ile o arıza oluşmuştur” dedi.
Kürt petrollerinin satışına ilişkin bazı iddiaları değerlendirmesi istenen Yıldız, “Burası büyük bir devlet. Gizli saklı anlaşmalar ile yönetilen bir konu yok. Bağdat’ta yapılan anlaşmalar, Erbil’de yapılan sözleşmeler iki ülke arasındaki enerji sektörü ile ilgili bütün yapıyı kurguluyor” dedi.Elektrik kesintisi ile birlikte ortaya çıkan maddi kayıplara ilişkin bir tanzimin söz konusu olup olmayacağını değerlendirmesi istenen Yıldız, “İletim sistemlerinde mekanizma böyle çalışmıyor. Yapılan sözleşmeler, anlaşmalar böyle bir şeyin söz konusu olmadığını gösteriyor. Bir abartıdan bahsetmek istiyorum: Bazı yazılı basın organlarında 6 saat içinde şu kadar milyarlık zarar oluştuğu söyleniyor. Ben şunu soruyorum: O 6 saat içinde o işletmeler o kadar milyar dolarlar mı kazanıyordu o işletmeler. Bir yerde zarar var demeniz için mutlaka bunun zararı oldu. Ama bir zarar var demeniz için o kadar kar ediliyor olması lazım. Eğer bizim işletmelerimiz o 6 saat içinde 3 milyar dolar kazanıyorsa Türkiye’nin çok çok yani bizim sunduğumuz Türkiye’den çok çok daha ileride olduğunu söylemek isterim. Nimet ve külfeti eş zamanlı değerlendirmek daha doğru olacak” ifadelerini kullandı.
HDP’nin seçim beyannamesinde yer alan elektriğin bir kısmının bedelsiz verileceğine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Yıldız, “Tabi sorumluğu omuzunda taşımayanlardan böyle bir şey bekleriz.