Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), firmaların uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak amacıyla gerçekleştirdiği proje kapsamında Bursa iş dünyasına 13.5 milyon dolarlık destek kazandırdı.

Türkiye’ye rol model projelerin hayata geçirildiği bir uzmanlık merkezi haline gelen BTSO, üyelerinin ve kentin uluslararası arenada daha güçlü bir konuma erişmesi için örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. BTSO, son olarak Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) programı kapsamında Bursa iş dünyasına 3 farklı projede toplam 13.5 milyon dolarlık kaynak kazandırdı.
-YENİ SEKTÖRLERE
DESTEK ÇIKTI-
BTSO, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde büyük öneme sahip olan Uzay, Havacılık ve Savunma ile Raylı Sistemler alanında başlattığı kümelenme faaliyetlerinin ardından her iki alanda geliştirdiği proje ile Ekonomi Bakanlığı’ndan da Ur-Ge desteği almaya hak kazandı. BTSO’nun projesiyle Uzay, Havacılık ve Savunma alanında 27, Raylı Sistemler alanında da 31 firma mevcut altyapılarını geliştirme, uluslararası pazarlarla temasa geçme ve söz konusu pazarlardaki konumlarını güçlendirme fırsatına sahip olacak.
-BEBE – ÇOCUK KONFEKSİYONU KURUMSALLAŞIYOR-
BTSO’nun Ur-Ge desteği almaya hak kazandığı bir başka projesi ise Bebe-Çocuk Konfeksiyonu alanında gerçekleşti. Sektörde faaliyet gösteren 30 firmanın dâhil olduğu proje kapsamında bebe-çocuk firmalarının doğrudan ihracat yapabilmeleri ve kurumsal kapasitelerini artırmaları hedefleniyor. Bilindiği gibi Bursa, bebe-çocuk konfeksiyonu sektöründe Türkiye’nin üretim merkezi konumunda bulunuyor.
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan Bursa’dan güçlü markaların çıkması amacıyla önemli projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda hazırladıkları projelerle Uzay, Havacılık ve Savunma, Raylı Sistemler ve Bebe-Çocuk Konfeksiyonu alanında Bursa’ya 13.5 milyon dolarlık kaynak aktarılmasını sağladıklarını belirten Başkan Burkay, “Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olarak firmalarımızın markalaşması ve uluslararası alanda güçlü bir konuma ulaşmasını hedeflemekteyiz. Bu kapsamda kentimize kazandırdığımız Ur-Ge desteklerinin firmalarımıza ve Bursa iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
İbrahim Burkay, “Bursa büyürse, Türkiye büyür” mottosunu artık tüm Türkiye’nin kabul ettiğini belirterek, “Bursa’daki firmalarımızın güçlü olduğu alanlarda Ekonomi Bakanlığı’mıza yıl sonuna kadar 7 Ur-Ge projesi daha sunacağız. Böylece Bursa’ya toplamda 45 milyon dolarlık kaynağın aktarılmasını sağlamış olacağız” dedi. (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI