2017 Türkiye’nin profesyonel bir ölüm makinesiyle tanıştırdı… Bir mekâna girip 5-6 dakika içinde yüz kişiden fazla insanı büyük bir soğukkanlılıkla vurabilen, sonra iz bırakmadan kaçabilen bir ölüm makinesinden söz ediyoruz… Canlı bombalardan çok farklı biri o…

…Ve terörün yüz yüze geldiğimiz bu evresi, başımıza gelebileceklerin en kötü olanı…

Affınıza sığınarak bir kere daha Kuşbeyaz adlı belgesel romanımdan alıntı yapacağım bugün. İşte artık yaşamayan eski PKK’lı Resad’la aramda geçen ve hiç unutamayacağım konuşma:

+++++++++++++

“Reşad, sana bir şey sormak istiyorum. Şu kız… Ne biçim bir şey o öyle?”

“O manyak ağbi, gördün işte…”

“Manyak mı bilmem! Ama değişik olduğu kesin. Hep öyle çifte silahla mı gezer? Bir de çok açık saçık giyiniyor, her tarafı meydanda.”

“Bu konuların ikisi birbirine bağlı da ondan ağbi. İnan bana, o bir ölüm makinesi. Bekaa’daki eğitimden sonra bir süre dağlarda kaldı. Köy baskınlarına filan katıldı bol bol. Kaç kişiyi öldürdüğünü kendi bile bilmiyordur. Ama biraz etkilenmiş bu işlerden. Kolay değil ne de olsa. Bazen çoluk çocuk da oluyor işin içinde. Sonra Avrupa’ya geri yolladılar. Aslında Belçika’nın Valon Bölgesi’nde doğup büyümüş. Yani Bekaa’ya gitmeden önce doğru dürüst kendi babasının köyünü bile bilmezdi. Gördün zaten, ne güzel Fransızca biliyor.”

“Eee, ikisi de birbirine bağlı diyordun.”

“Şimdi ağbi, bu adam öldürme işinin incelikleri vardır. En kötüsü, vurduğunla göz göze gelmektir. Hemen vurmadan, onun hayatını söndürmeden önce yani. Bu hatayı yaptın mıydı, yandın demektir. Sonra hep aklına gelir çünkü. Gece uyumaya yatarsın, gözlerini kapayınca o gözleri görürsün önünde. Zordur yani. Altında ezilirsin. Bundan kaçmanın yollarını ararsın. Bazıları daha da sertleşir, daha da acımasız olur. Gözlerine baka baka ne kadar çok adam öldürürse o kadar rahatlayacağına inanır hatta. Gece hatırladığı bir kaç çift değil onlarca çift göz olursa, bunun önemini kaybedeceğini zanneder. Bazıları da başka türlü yerler kafayı. Değişik şeylere takılıp, gözleri unutmak isterler. Bunların arasından en çok alkol ve uyuşturucu takıntısı görülür. Onunki de böyle bir şey işte.”

“Yani bu kız uyuşturucu mu kullanıyor Reşad?”

“Yok ağbi öyle değil. Bu kafayı sekse takmış. Önüne gelene verir. Fazla uğraşmamak için de gördüğün gibi gezer hep. Her yerini gösterir yani. Ki birilerini bulsun ve hemen verip unutsun gözleri. Şimdi inanmayacaksın ama, bunların üçü birlikte yaşıyorlar. Yani kızla o iki çocuk. Aynı evde ve aynı yatakta. Üçü birarada, hep birlikte.”

“Yok ya? Aslında onların ikisinin üstünde de bir tür hâkimiyet kurmuş olduğunu farkına vardım gerçi ama, ben bunu başka nedenlere bağlı sanmıştım.”

“Ne tür nedenler ağbi?”

“Ne bileyim Reşad. Daha sert olduğu için mesela.”

“O tarafını da küçümsememek lazım. Çünkü gerçekten de sert. Dedim ya ölüm makinesi. Sen söyledin çifte tabancayla dolaştığını. İnan ki hiç çekinmeden ikisini birden çeker ve vurur. Hatta biliyor musun ağbi, bunun yatakta da tabanca çekip yanındaki erkeğe olmadık işler yaptırdığı bile anlatılır.”

+++++++++++++++

Evet, 2017’nin bize hediyesiydi bu korkunç saldırı… Normal insanların anlamasına imkân olmayan bir şey bu ve bir bakıma iyi ki öyle… Çünkü biz insanız… Ülkemizi terör belasından kurtarabilmek için de “insan olarak” kalmamız gerek..!