Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili “Bizler güvenlik güçlerimize ‘Bunların hepsini vurun’ talimatı vermedik. Onları yakalayın, gelin adalete teslim edin; dedik.

YARGITAY BASKANLIGI, ADLI YIL ACILIS TORENI CUMHURBASKANLIGI KULLIYESI KULTUR MERKEZINDE DUZENLENDI. TORENE CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, BASBAKAN BINALI YILDIRIM, TBMM BASKANI ISMAIL KAHRAMAN, MHP GENEL BASKANI DEVLET BAHCELI, GENELKURMAY BASKANI ORGENERAL HULUSI AKAR, ADALET BAKANI BEKIR BOZDAG, YARGITAY BASKANI ISMAIL RUSTU CIRIT, YENI ICISLERI BAKANI SULEYMAN SOYLU, BAZI BAKANLAR, YUKSEK YARGI UYELERI KATILDI. KULTUR MERKEZI ONUNDE GUVENLIK ARAMASI NEDENIYLE UZUN KUYRUK OLUSTU. (FOTO: UMIT KOZAN /DHA)
YARGITAY BASKANLIGI, ADLI YIL ACILIS TORENI CUMHURBASKANLIGI KULLIYESI KULTUR MERKEZINDE DUZENLENDI.
TORENE CUMHURBASKANI RECEP TAYYIP ERDOGAN, BASBAKAN BINALI YILDIRIM, TBMM BASKANI ISMAIL KAHRAMAN, MHP GENEL BASKANI DEVLET BAHCELI, GENELKURMAY BASKANI ORGENERAL HULUSI AKAR, ADALET BAKANI BEKIR BOZDAG, YARGITAY BASKANI ISMAIL RUSTU CIRIT, YENI ICISLERI BAKANI SULEYMAN SOYLU, BAZI BAKANLAR, YUKSEK YARGI UYELERI KATILDI.
KULTUR MERKEZI ONUNDE GUVENLIK ARAMASI NEDENIYLE UZUN KUYRUK OLUSTU.
(FOTO: UMIT KOZAN /DHA)

Ey dünya, hala sen bize hangi gözle bakıyorsun? Biz adalete yakalayıp teslim ediyoruz, sizse kalkıp ‘Endişeyle izliyoruz’ diyorsunuz. Bu terbiyesizlik değil mi? En önemlisi şahsımı almaya veya vurmaya gelenler günlerce Marmaris’in ormanlarında gizlendi. Bizim jandarmamız onları orada vurmadı. Vurabilirdi, öldürebilirdi. Yakaladı, götürdü yine savcıya teslim etti. İşte bu millet bu kadar asil” ifadelerini kullandı. Erdoğan, ayrıca adli yıl açılış töreninin Beştepe’de yapılmasının yargı bağımsızlığına gölge düşürmeyeceğini savunarak, “Millet adına görev yapan yargının milletin mekanında adli yıl açılış töreni yapması yargı bağımsızlığına gölge düşürmez tam tersine yargı bağımsızlığını güçlendirir” dedi.
ERDOĞANNN1.1jpgCumhurbaşkanı Erdoğan, 2016-2017 adli yıl açılış törenine katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve yüksek yargı organı mensupları yer aldı.
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninde hitap eden Erdoğan, adli yıl açılış töreninin Beştepe’de yapılmasının yargı bağımsızlığına gölge düşürmeyeceğini hatta yargı bağımsızlığını güçlendireceğini vurgulayarak, “İçinde bulunduğumuz bu mekan elbette Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bir parçasıdır. Ancak bu mekan, çok amaçlı salonumuz herkese açık mekanlardır. Cumhurbaşkanlığı’nın kendi çalışma alanları üst tarafımızda bulunan 3 bloktan ibarettir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin her yeri gibi burası da milletin, devletin malıdır. Bizler görev süremiz boyunca çalışmalarımızı burada yürütmekle mükellefiz. Bizden sonra gelecekler de aynı şekilde bu mekanları kullanmayı sürdürecekler. Bu mekanın projesi üzerinden çalışırken Ankara’daki bu büyük çaplı toplantı ve sahne gösterisi ihtiyacını karşılayacak ülkemize ve milletimize yakışır bir eser olmasına özen gösterdik. Kongre ve Kültür Merkezimiz artık bugün olduğu gibi tüm kamu kurumlarının geniş katılımlı toplantılarına ev sahipliği yapacaktır.