ABD Başkanı Obama, ülkesinde silahlı saldırılarla hayatını kaybedenlerle ilgili açıklama yaparken gözyaşlarını tutamamış.
Bir liderin duygusal olması, üzücü olaylar karşısında ağlaması eleştirilecek değil takdir edilecek bir özelliktir.
Ama Obama keşke ABD’nin işgali sonrasında çıkan savaş yüzünden ölen 1 milyon Iraklı için de ağlayabilseydi.
Obama keşke Suriye’de son birkaç yıl içinde ölen 400 bini aşkın insan için de ağlayabilseydi.
Obama keşke derme çatma botlarla Avrupa’ya kaçmak isterken Ege ve Akdeniz’de boğulan mülteciler için de ağlayabilseydi.
Obama keşke Somali’den Çad’a, Etiyopya’dan Cibuti’ye, Kenya’dan Kamerun’a, Ruanda’dan Senegal’e, Zambiya’dan Zimbabve’ye birçok ülkede açlıktan ölen çocuklar için de ağlayabilseydi.
Obama keşke Türkiye’de terör yüzünden hayatını kaybedenleri için de ağlayabilseydi.
++
Ağladığı toplantıda Başkan Obama, ülkesinde bireysel silahlanmanın önlenmesi için aldığı bazı kararları da açıklamış, “Silah lobisi kongreyi rehin aldı, ancak ABD’yi rehin alamayacak” diye konuşmuş.
ABD’de bireysel silahlanma yeni bir şey değil, silah lobisinin ülkede ne kadar etkin olduğu da malum.
Bu tabloyla mücadele etmek için Obama’nın başkan seçildiği 2008’den bu güne kadar beklemesi ve başkanlığının bitmesine birkaç ay kala harekete geçmesini samimi bulmak mümkün müdür?
++
Baba tarafından Kenyalı siyahi Obama’nın Başkan seçilmesi tüm dünyada heyecan yaratmış, barış ve insan hakları adına önemli adımlar atacağına inanılmıştı.
O kadar ki daha ne yapacağı tam belli olmadan 2009 yılında kendisine Nobel Barış Ödülü bile verilmişti.
Ne var ki Obama umutları boşa çıkardı, süper bir devletin lideri olarak barış için, kardeşlik için, adalet için adeta elini bile kıpırdatmadı.
Eminim, tarih onu, dünyanın savaşlar, iç savaşlar, terör olayları nedeniyle yaşanmaz hale geldiği bir dönemin başarısız lideri olarak yazacak ve ihtimal emeklilik günlerinde Obama son olarak kendisi için ağlayacak…