Falcı değilim ama Türkiye’nin Ortadoğu’daki savaşın içine çekilmesinin hangi sonuçları doğuracağını, yaşamımızı nasıl etkileyeceğini rahatlıkla görebiliyorum.
-Bir kere artık savaş ekonomisi geçerli olacak. Yani askeri harcamalar artacak, bütçeden eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler için ayrılan paylar azalacak. Borsa düşecek, Dolar ve Euro yükselecek. Enflasyon yeniden çift haneli rakamları görecek. Turizm gelirleri adeta yere çakılacak. Yabancı yatırımcıların çoğu ülkemizi hızla terk edecek. İşsizlik sorunu bugünkünden daha ciddi boyutlara ulaşacak.
-Askeri vesayeti 90 yılda zor kaldırmıştık. Şimdi yeniden o günlere dönülecek. Cephede savaşan asker kaybettiği gücünü kazanacak, Meclis ve hükümet üzerinde yeniden etkili olmaya başlayacak. Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarının adları televizyon haberlerinde sık sık duyulacak.
-Türkiye bir şiddet sarmalına girecek. Bazı yerlerde kimi mihraklar etnik ve mezhepsel çatışmaları kaşıyacak. Artan olayları bastırmak için güvenlik güçleri giderek sertleşecek, toplu tutuklamalar yapılacak.
-Yaşanan süreç Türk milliyetçiliğinin yeni bir boyuta taşınması sonucunu doğururken, Kürt milliyetçiliğinin siyasi arenadan çekilmesi için bazı adımlar atılacak.
-ABD başta olmak üzere koalisyon güçleri IŞİD‘e karşı Türkiye’nin kara kuvvetleriyle Suriye topraklarına girmesini teşvik edecek. Petrol gelirleriyle giderek güçlenen ve adeta bir devlete dönüşen IŞİD’le savaşın maliyeti ağır olacak, bu uğurda bir çok askerimiz yaşamını yitirecek.
NATO anlaşma hükümlerine uymayacak, Türkiye’yi Ortadoğu bataklığında kendi kaderiyle baş başa bırakacak.
-Yaşanan gelişmeler siyasi partileri de derinden etkileyecek, bunun sonucu olarak bir çok parti yeni liderlerle yola devam etmek zorunda kalacak.
-Savaş ortamı yüzünden demokrasi, kişisel hak ve özgürlükler ağır darbeler yiyecek, medya üzerinde bugünkünden daha sıkı bir denetim sistemi getirilecek.
++
Değerli okuyucular şunu lütfen bilsin:
Bir gün, “Bakın ben demiştim” diye övüneceğim değil, baştan sona yanıldığım bir yazı olmasını çok isterim bunun.