OSMANİYE’nin Kadirli İlçesi’nde hasatına başlanan buğdaydan bu yıl yüksek verim bekleniyor.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, son yıllarda ekim alanları azalan buğdayda, bu yıl bahar yağmurları ve olumlu iklim koşullarının etkisiyle verim artışı yaşandığını söyledi. Topraktepe Köyü’ndeki hasat çalışmalarını inceleyen İspir “Çiftçimiz rekolteden memnun. Dönüme 500 ila 700 kilo alan var. Hal böyle olunca rekolte yönünden buğday üreticinin yüzünü güldürdü” dedi.

FİYATTA 1.10 TL BEKLENTİSİ

Çiftçilerin taban fiyatın da bir an önce açıklanmasını beklediğini vurgulayan İspir “Henüz fiyat açıklanmadığı için serbest piyasada 1 lira 5 kuruştan alanlar var. Taban fiyat beklentimiz 1 lira 10 kuruş. Taban fiyatın bu şekilde açıklanması durumunda çiftçi bu yönden de mutlu olacak” diye konuştu.

HASAT SONRASI EKONOMİ

Buğday hasadı ile birlikte ilçe ekonomisinin canlanacağını anlatan İspir “Tarıma dayalı bir ilçeyiz. Çiftçiler hasadını yaptıktan sonra ekonomiye de önemli katkı sağlayacaklar. Sıcak para girecek ve bayram sonuna kadar ekonomik hareketlenmeler yaşanacak” ifadesini kullandı.

EKİMİ ÇOK AZALDI

Buğdayda ekim alanlarındaki azalmaya dikkat çeken İspir şu bilgileri verdi: “Son 10 yılda Kadirli’de buğday ekim alanı çok azaldı. Eskiden dağ taş sarı altınla kaplı olurdu. Şimdi hasat başlayan Topraktepe Köyü’ndeyiz ve burada buğday ekimi hiç yok denecek kadar azalmış durumda. Buğday destelenmiyor, desteklenmediği için çiftçi mısıra ya da ayçiçeğine yöneldi. Durum böyle olunca dünyada en çok ihtiyaç duyduğumuz ekmeklik buğday Çukurova’da önümüzdeki yıllarda hiç ekilmeyebilir. Buğdayı devletin desteklemesi lazım.”