Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ndeki buğday üreticileri, tüccar ile Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlar arasındaki uçurumun fazla olmasından yakınarak bu fiyatların maliyetleri dahi kurtarmadığını öne sürdü.

TUCCAR ILE TOPRAK MAHSULLERI OFISI'NIN ACIKLADIGI FIYATLAR ARASINDAKI UCURUMUN FAZLA OLMASINDAN YAKINARAK BU FIYATLARIN MALIYETLERI DAHI KURTARMADIGINI ONE SURDU. ABDURRAHMAN YILDIRIM (FOTOGRAFTA) "MALIYETLERI DE EKLEDIGIMIZDE BU FIYATLAR BIZI KURTARMIYOR" DEDI. (FOTOGRAF:DHA/ AHMET ERTAN, AYVACIK)
TUCCAR ILE TOPRAK MAHSULLERI OFISI’NIN ACIKLADIGI FIYATLAR ARASINDAKI UCURUMUN FAZLA OLMASINDAN YAKINARAK BU FIYATLARIN MALIYETLERI DAHI KURTARMADIGINI ONE SURDU. ABDURRAHMAN YILDIRIM (FOTOGRAFTA) “MALIYETLERI DE EKLEDIGIMIZDE BU FIYATLAR BIZI KURTARMIYOR” DEDI. (FOTOGRAF:DHA/ AHMET ERTAN, AYVACIK)

Ayvacıklı buğday üreticileri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2016 yılı buğday alım fiyatlarını 91 kuruş olarak açıklamasına rağmen, bazı tüccarların buğdayı 70 ile 80 kuruşa kadar düşürmesine tepki gösterdi. Bu yıl verimin fazla olduğunu ifade eden buğday üreticisi Abdurrahman Yıldırım

“Haziran ayında başlayan buğday hasadımız devam ediyor. Dönüm başına 480 ila 680 kilo arasında verim alıyoruz. Verimden memnunuz ama fiyatlardan memnun değiliz. Çünkü devlet başka bir fiyat açıklıyor, tüccar ise başka bir fiyattan alım yapıyor. Bu iki fiyat arasındaki fark bizleri etkileyecek kadar büyük. Kilosu 70 kuruş, hatta 65 kuruşa kadar indirmek isteyenler var ama devletimizin açıkladığı fiyat 91 kuruş. Bu iki fiyat arasındaki fark çok büyük. Bu bizi de çok etkiliyor. Maliyetleri de eklediğimizde bu fiyatlar bizi kurtarmıyor”

Bazı çiftçilerin zarar etmemek için ürünü satmayıp bekletmeyi tercih ettiği belirtildi.