Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ülkesinde sigara satışını toptan yasaklamış. Fabrika ve marketlerdeki sigara paketlerini de toplatıp yaktırmış.
Bu kararından dolayı kendisini içtenlikle kutluyorum.
Söz konusu yasağın bir an önce Türkiye’de de uygulanması gerekir.

++
Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi’nden Dr. Başak Soyluoğlu ve Dr. Kamuran Kuş’un sigarayla ilgili bazı tespitleri şöyle:
-Dünyada her yıl 4 milyon insan sigaradan hayatını kaybediyor. Eğer, gerekli önlemler alınmazsa bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.
-Türkiye’de terör yılda 2-3 bin insanımızın, trafik terörü yılda 6-7 bin insanımızın, sigara terörü ise yılda 100 bin insanımızın hayatına mal oluyor. Sigaranın yol açtığı ölümler; trafik, terör ve iş kazalarından meydana gelen ölümlerin toplamından beş kat daha fazla.
-Sigarada 4 bin farklı zehir var. Bunlar arasında kanserojen polonyum, füze yakıtı metanol, böcek öldürücü DDT, fare zehiri arsenik, tuvalet temizleyicisi amonyak, egzoz gazı karbonmonoksit, bağımlılık yaratan nikotin de bulunuyor. Sigara; akciğer, yemek borusu, ağız içi, gırtlak, pankreas ve böbrek kanserlerine yol açıyor, ayrıca kalp krizine, damar tıkanmasına, kangrene, bronşite, astıma ve ülsere neden oluyor.
-Pasif içiciler sigara içen kişinin yanında durarak 3 bin 700 çeşit kimyasal maddeden zarar görüyor. Ne yazık ki akciğerleri tam gelişmediği için çocuklar için risk çok daha ciddi.
-Çocuklarda kanserin yüzde 15’ i babasının sigara alışkanlığından kaynaklanıyor. Sigara içen babaların çocukları kanseri önleyici genden yoksun olarak dünyaya geliyor.
-Hamileliğinde sigara içen annelerin bebekleri yüzde10-15 eksik kilolu ve yine aynı oranda zeka eksikliği ile doğuyor.
++
Ak Parti iktidarının 13 yılda yaptığı en başarılı işlerden biri toplu bulunulan yerlerde sigara içmeyi yasaklamasıydı.
İktidarın şimdi bir adım daha atmasını ve Türkmenistan’da olduğu gibi sigara satışını tümden yasaklamasını bekliyorum.
“Sigara yasaklanırsa kaçakçılık artar” diyenlere kulak asılmamalı.
Evet, söz konusu yasakla kaçakçılıkta bir miktar artış olabilir ama milyonlarca kişi de sigarayı bırakmak zorunda kalır.
Esrar, morfin, kokain serbest olsa bugün Türkiye’de birkaç bin değil milyonlarca uyuşturucu bağımlısı olurdu.