Bu vicdansız belediye hangisi?

335

Başbakan Yıldırım, “emlak vergisini yüzde 3 bin artırmışlar, böyle vicdansızlık olur mu?” diye soruyor ve yıllık artışı sınırlandıracaklarını söylüyor.

Bizim “güzide basınımızın” temsilcileri de tespih tanesi gibi dizilmişler, gülücükler içindeler, Başbakan’a sormayı akıl edemiyorlar kim bu vicdansız belediye diye? Eğer Başbakanın dili sürçmediyse, o zaman biz soralım: bu emlak vergisini böylesine artıran belediye veya belediyeler hangisi? Eğer CHP’li olsaydı çoktan yer gök inletilirdi. Demek AKP’li bir belediye.

Böyle artışları önlemek için dört yıl için yüzde 50 sınırlaması gelecekmiş. O zaman ne olacak? Tüm belediyeler, değerli değersiz diye bakmayacak, basacaklar bu oranda en üst artışı tüm gayrimenkullere. Hesaplara bakınca, ortaya çıkacak vergilere göre bırakın o gayrimenkulün satışını bile yapılmaz.
Ayrıca, benim gelirim gelecek dört yılda yüzde 50 artacak mı? Hayır. O zaman nereden çıkacak bu para? Ödenmeyecek. Gelsin ötelemeler, yapılandırmalar, taksitler. Bir yandan konut, inşaat sektörleri patlasın isteniyor, diğer yanda bas vergiyi. Bu nasıl tutarsız bir hesap anlaşılmıyor.

Tutarsız bir hesap da bugün yarın açıklanacak orta vadeli ekonomi programı, (OVP). Nedir derseniz bu OVP, hükümet, kendisine göre gelecek üç yıllık dönemde ekonomide yapılacak işleri alt alta yazıyor, sonu “çek’li cak’lı” biten cümlelerle süslüyor, dibine de ana kalemlere ilişkin tahmini rakamları yazıyor. İyi, güzel, niye yaptın diyen yok ama arkadaş bir de bu rakamları tutturun.

Geçmişi bırakın sadece bu yılki tahminlere ve gerçekleşmelere bakın. Örneğin dolar; “yılsonu 3.80 olur” denildi, “3.50 ile kapatırız” deniliyor. Enflasyon; “yüzde 8 olur” denildi, yüzde 12 olmazsa şükredeceğiz. İşsizlik; “yüzde 9 olacak” denildi, yüzde 11’de gidiyor.
OVP’de bir sürü” teşvik, prim, destek, indirim, yatırım” denilecek. Peki, bunların kaynağı nereden? Yılın dokuzuncu ayında bütçe ödenekleri bitti, merkezi hükümetin bütçe açığı tahminlerin ötesine geçti, borçlanmada yasal limitler delinmek üzere,” bir şey olmaz”,diyen Hazine borç üzerine borç alıyor.
Kredi faizleri yüzde 16–20 bandında seyrediyor, “gelecek üç yılda her yıl yüzde 5,5 büyüyeceğiz, enflasyon 2020 yüzde 7” hedefleniyor. Nasıl olacak bu iniş? İhracat nasıl artacak, ithalat nasıl frenlenecek, cari açık nasıl düşecek?

Başbakanın sözleri arasında kaybolan en önemli konu tasarruf. Başbakan diyor ki, “tasarrufa kendimizden başlayacağız ve 600 milyar lirayı bulan projeleri ve önceliğine göre sıraya sokacağız”. Bunların Yarısı bile ağırlaştırılsa, ertelense önemli bir kaynak ortaya çıkacak, en azından borçlanma gereği azalacak.
Tasarruf deniliyorsa işe, kamunun kiralandığı binalara, son hızla trafiği altüst edercesine uçarak giden ışıklı, fırıldaklı, çakarlı dönerli, makam araçlarına, memurların turistik geziye dönüşen sayısız yurt dışı gezilerinden başlayın. Ama cevap hazır:“olmaz”.
Olmazsa bu OVP da diğerleri gibi hiç tutmaz, boşuna zihin jimnastiği yapmış olursunuz, akademik tez gibi bakar dururuz.