Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni seçilen milletvekilleriyle istişare toplantısı yaparak AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Parti genel merkezinde 25’inci dönem milletvekilleriyle buluşan Davutoğlu, konuşmasında koalisyon şartını açıklayarak “Bizimle koalisyon kurmaya niyet edecek olanlar ya da bu düşünce içinde olanlara ilk çağrımızı yumruklarını çözsünler. Silahlarını, baltalarını gömsünler. Yumrukla sahaya çıkıp sonra da tokalaşmak, yumrukla tokalaşılmaz. Yumruklarınızı çözün, bu ülkenin geleceğini hep beraber konuşalım. Savaş baltalarınızı, rövanşist tutumlarınızı gömün her şeyi sizinle konuşalım” ifadelerini kullandı. HDP’ye oy veren seçmenlere de seslenen Davutoğlu, “Demirtaş’tan o günden bugüne artık biz bu seçimlerden galip çıktık, biz öyle görmüyoruz ama öyle varsayıldığı için, silahları gömme vaktidir; dediğini duydunuz mu? Artık demokrasi içinde kalmalıyız, şiddet ve teröre karşıyız dediğini duydunuz mu? İyi niyetle ve özgürlükçü olduğu düşüncesiyle HDP’ye oy vermiş seçmenlerimize sesleniyorum. Siz silah için mi oy verdiniz? Terörün devamı için mi oy verdiniz? Şiddet için mi oy verdiniz? Yoksa Ankara’da meşru bir siyaset için mi oy verdiniz? Karşılaştığınız her HDP’liye sorun ve tercih yapmaya zorlayın onları” dedi.
“MİLLETİMİZİN MESAJINI ANLAMAYA ÇALIŞTIK”
7 Haziran seçimlerinin ardından milletin verdiği mesajı anlamaya çalıştıklarını belirten Davutoğlu, “Diğer partiler kendi aralarında ya da verdikleri mesajlarla toplumda bir şekilde çözümsüzlüğe yönelirken biz soğukkanlı bir şekilde hem tabloyu değerlendirdik. Milletimizin mesajını anlamaya çalıştık. Hem de yaklaşık son 10 gün içinde hemen hemen her gün kurullarımızı işleterek geniş bir istişari taban oluşturduk. 8 Haziran sabahı Bismillah, dedik; sabahın fecriyle birlikte yeni bir yola çıkma inancıyla iç muhasebemizi yapmaya başladık. Bizler üzerine güneş doğmayan bir neslin güneş doğmayacak olan her anlamda muhasebeyle meşgul takipçileriyiz” diye konuştu.
AK PARTİ’NİN SAĞLADIĞI İMKANLARLA SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”
Milletvekili Genel Seçimi’nin üç önemli sonucunun olduğunu söyleyen Davutoğlu, milli iradenin tecelli ettiğini vurgulayarak “Seçim sonuçlarıyla ilgili hiçkimsenin spekülasyon yapmadan milli iradeyi doğru okuması lazım. 7 Haziran seçimlerinin bizce üç önemli sonucu olmuştur. Birincisi milli irade tecelli etmiştir. 15 gün önce bugünlerde Türkiye içinden ve dışından birtakım çevreler seçimlere şaibe bulaşacak, Türkiye’de iktidar seçimleri yönlendirecek; diye sadece bize iftira değil bütün Türk demokrasisine iftira niteliği taşıyan suçlamalarda bulundular. Seçim neticesi bizim lehimize çıkarsa bunu kabul ederiz, çıkmazsa sivil itaasizliğe gideriz; diyen zihniyetin millet nezdinde mahkum edilmesi lazım. Demokrasi çıkan neticeye saygıyı gerektirir ama öyle bir tablo ortaya konmaya çalışıldı ki neredeyse zemin hazırlanmaya çalışıldı. Türkiye’yi Ukraynalılaştırmak veya başka ülkelere benzeterek seçimler üzerinden yapılacak manipülasyonlarla istikrarsızlaştırmak isteyenlerin yaptığı çabaların aksine milli irade tecelli etmiştir. Bizim dönemimizde demokrasi işletilmiş, milli irade tecellisi konusunda Ak Parti’nin sağladığı imkanlarla seçimler gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.