Şehit cenazesine katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na orada bulunanlardan biri mermi fırlattı. Gözaltına alınan kişi daha sonra savcılığa bile çıkarılmaya gerek duyulmadan serbest bırakıldı.
İnanılır gibi değil.

++
30 yıldır Ankara’da avukatlık yapan bir dosta “Bu ülkede mermi atmak serbest mi” diye sordum.
Şöyle yanıtladı:
“Bu fiil, Türk Ceza Kanunu’nun 106’ıncı maddesine göre tehdit suçunu oluşturmaktadır. Bu madde faile altı aydan beş yıla kadar hapis cezası öngörmektedir.
CHP liderine saldırı üzerine mermi fırlatılarak yapıldığı için fail hakkında cezanın iki yıldan başlaması ve beş yıla kadar artması söz konusudur.
Diğer yandan bu suç, Türk Ceza Kanunu’nun 114’üncü maddesine de aykırıdır. Kılıçdaroğlu cenazeye hem kendi adına hem partisini temsilen katılmıştır. Yani burada kişisel taziye kadar parti adına yapılan bir temsilden de bahsetmek mümkündür. 114’üncü madde, siyasi faaliyeti hukuka aykırı herhangi bir hareketle engellenmenin cezasının iki yıldan başlayarak beş yıla kadar hapisle cezalandırılmasına amirdir.
Cenaze törenindeki saldırı sırasında Türk Ceza Kanunu’nun 125’inci maddesinde düzenlenen hakaret suçunun defalarca işlendiği de aşikardır. Bu suçun hapis cezası da iki yıla kadar uzanmaktadır.
Mermili saldırıyı yapan kişi ve onunla birlikte hareket edenlerin savcılığa bile sevk edilmeden serbest bırakılması benim hukuk içinde yorumlayabileceğim bir durum değildir.”
++
Bir cenaze töreninde devletin üst kademelerindeki bir kişiye aynı mermi fırlatılsa acaba ne olurdu?
Yakalanan kişi apar topar önce savcının karşısına sonra mahkemeye çıkarılır, ardından cezaevine gönderilirdi. Hakkında herhalde adam öldürmeye teşebbüsten suikast düzenlemeye kadar Türk Ceza Kanunu’nun bir çok maddesi gündeme getirilirdi.
++
Maurıce Dueverger yıllar önce “Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar” demiş.
Galiba Dueverger’in bahsettiği günlerdeyiz.