Eğer tarih, sıkça ifade edildiği gibi tekerrür ediyorsa, bundan sonra yapılacak seçimlerde Ak Parti’nin bir daha tek başına iktidara gelmesi mümkün değil.
Yıllarca ülkeyi yöneten CHP, 1950 seçiminde Adnan Menderes liderliğindeki DP’ye karşı kaybettikten sonra bir daha tek başına iktidar yüzü göremedi.
Süleyman Demirel liderliğindeki AP, 1965 ve 1969 seçimlerinde tek başına iktidara geldi. 12 Mart 1971 askeri muhtırasıyla görevden ayrılmak zorunda kalan AP, daha sonra katıldığı seçimlerde eski başarılarını tekrarlayamadı, ancak başka partilerin desteğiyle koalisyon hükümetlerinden yer alabildi.
Turgut Özal’ın kurduğu ANAP, 1983 seçiminin ardından tek başına hükümet kurma başarısını gösterdi.
1987’de yapılan seçimi de kazanan ANAP, 1991 seçiminde hayal kırıklığı yaşayıp iktidardan düştü ve ondan sonraki süreçte sadece birkaç koalisyon hükümetinde ortak olabildi.
Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti, 2002, 2007 ve 2011 seçimlerinde büyük başarılar elde edip güçlü hükümetler kurdu. 2015’de yapılan seçimde ise birinci parti olmasına karşın tek başına hükümet olacak çoğunluğu yakalayamadı.
++
Gelelim, üst üste seçimler kazanan partilerin gün gelip seçmen gözünde eski itibarını yitirmesinin nedenlerine…
Aslında “iktidar yıpranması” diye özetlenebilecek çok basit birkaç nedeni var bunun.
İktidardaki parti yöneticilerinde başlangıçta var olan heyecan ve hizmet aşkı giderek yerini aşırı bir kibre, “Küçük dağları ben yarattım, büyükler babamdan kaldı” anlayışına terk ediyor. Bu durum seçmenin gözünden kaçmıyor.
Ve iktidardaki parti zamanla usulsüzlük, yolsuzluk ve partizanlık iddialarıyla kan kaybedip yıpranıyor.
Seçmen bunu da hafızasına kaydediyor.
Ülke yönetiminde özellikle ekonomi alanında yapılan yanlışlar, beceriksizlikler de seçmenin bir zamanlar tutkuyla bağlı olduğu partisinden soğumasına yol açıyor.
**
İştahlı biçimde erken seçim isteyen Ak Partililer, geçmişte tek başına iktidarı kaybeden partilerin bir daha eski başarılarını hiçbir zaman gösteremediğini acaba biliyorlar mıdır?