Genel seçim sonuçlarına göre tek başına iktidarı yakalamayan AK Parti’de seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme toplantıları devam ederken, partililere hem grup grup hem de bireysel uyarılar yapıldı. Partisini bizzat uyaran Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Bu süreçte bizi en çok ayrışma yıpratır. Tuzaklara gelmeyin” dediği, Bülent Arınç ile Melih Gökçek’ten de aralarındaki kavgayı sonlandırmalarını istediği öğrenildi.
7 Haziran seçimlerinin ardından AK Parti’de seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere sürdürülen istişare toplantılarında partililere önemli uyarılar yapıldı.
ANKA’nın edindiği bilgilere göre, seçimde oyların düşmesini her koldan araştıran AK Partili kurmaylar, parti içerisinde başlayacak olası bir tartışma, ayrı düşme, görüş ayrılığı gibi konularda partilileri yakın merceğe aldı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Pazartesi günü bakanlar ve MYK üyeleri ile yaptığı değerlendirme toplantısında önemli bir uyarı yaptı.
Davutoğlu’nun seçim sonrasını krtik bir süreç olarak değerlendirdiği ve parti içeresinde çıkabilecek bir tartışmanın “parti için, bu süreçte çok kötü olacağını” anlattığı öğrenildi.
Davutoğlu’nun “Seçim sonuçları moralleri bozmuş olabilir, görüşleriniz, eleştirileriniz varsa, bunları içimizde tartışırız ama kamuoyuna verilecek olumsuz görüntü bu süreçte partiye verilecek en büyük zarardır. Bu fırsatı vermeyin” dediği ifade edildi.
Öte yandan Davutoğlu’nun bir grup üst düzey yöneticiyi, partiye küsen, kızan ama hala partide olanlarla görüşmeleri için görevlendirdiği öğrenildi. Bu arada Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le parti genel merkezinde bir araya geldi.