CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, 7 Haziran seçimlerine sayılı günler kala seçim güvenliği ile ilgili tartışmalara değindi, iktidara uyarılarda bulundu. Koç, “Tartışmalar, geçmişteki sabıkanızdan doğuyor. Başka konularda olduğu gibi sandık hileleri konusunda da hünerlisiniz. Ama sizi bir kez daha uyarıyorum. Milletin kaderiyle, Türkiye’nin kaderiyle oynamayın, bu sefer size dolap çevirtmeyeceğiz” dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Haluk Koç, seçim yaklaştıkça birçok kesimde yoğunlaşan kaygılar ve basındaki seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Koç, “Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyorum. Milletin kaderiyle, Türkiye’nin kaderiyle oynamayın. 65 yıldır serbest seçim yapan bir ülkede seçim güvenliğinin bu şekilde tartışılır olması, aslında sizin sabıkanızdan ileri geliyor. Demek ki siz her konuda olduğu gibi sandık hileleri konusunda da oldukça maharetlisiniz, hünerlisiniz” dedi. AKP’nin her geçen gün oyunun düştüğünü ve daha da düşeceğini belirten Koç, “Size tavsiyem, önce oturup bir özeleştiri yapın. Nerede yanlışlıklar yaptığınızı sorgulayın. ‘Bu millet bizden niye uzaklaşıyor?’ diye bir değerlendirme yapın. Her konuda hile olur mu? Her konuda sahtekarlık olur mu?” dedi.
Adil bir seçim sonucunun sağlanabilmesi, milletin gerçek iradesinin sandığa yansıyabilmesi için bu seçimde çok kararlı olduklarını belirten Haluk Koç, “Onun için de 7 Haziran’da daha önce çevirdiğiniz dolapları size milletimizle beraber çevirtmeyeceğiz. Her şey ak mı, kara mı 7 Haziran’da belli olacak ve 8 Haziran sabahına Türkiye AKP iktidarı olmadan uyanacak. Daha farklı, mutlu bir Türkiye’yi hep beraber yakalayacağız” dedi.
AYDINLARIN ÇAĞRISI,
MALUMUN İLANI
Koç, 200 yazar, aydın ve sanatçının hükümete yönelik ortak bir çağrı yaptıklarını da hatırlattığı açıklamasında, “Seçim güvenliği ve son gelişmelere ilişkin kaygılarını dile getirdiler. Öncelikle bildiri, sürekli bizim de ifade edegeldiğimiz gerçeklerin, yani malumun tekrar ilanından ibarettir.