Türkiye’nin çeşitli sahalarında, statlarında bir oyun oynanıyor. Adına futbol diyoruz. Binler on binler seyrediyor. Bu insanlar niçin statlara gidiyor. Zevk almak, keyif almak,  tuttuğu takımı desteklemek, güzel hareketleri alkışlamak,  kısaca gününü gün etmek için statları dolduruyor.

Hadi ya dediğinizi biliyorum. İngiltere, Almanya, İspanya gibi birçok Avrupa Ülkesi’nde insanlar bu saydığım sebeplerden gidip statları dolduruyor. Ya Ülkemizde insanlar niçin gidiyor statlara? Gitmeyenler için yazalım.
Takımlarını desteklemek için gidiyorlar. Nasıl destekse. Oyuncu iyi pas veriyor(Oouu) hatalı verince (Yuuh) çalım atınca (Oouu) çalım yiyince (Yuuh) Gol atınca (Lay lay lom) yiyince (Tııss) Oyuncusu kırmızı görünce (Alkış) rakip görünce (Yuuh) Oyuncusu sert girince (Alkış) rakip girerse(……….)
Televizyondan izliyoruz çoğu genç, 30 yaş altında.. Onlar doğmadan önce söylenen tezeruhatları bağırıyorlar. İngiliz alkışı, Meksika dalgalanması gibi ithalleri kullanıyorlar. Şimdi de yeni moda sırtını sahaya dönüp tezerehuat yapıyorlar. Bir de sahada olmayan üçüncü takım aleyhine küfürlü şarkılar söylüyorlar. Küfrün haddi hesabı yok. Rakip taraftarı ile küfürleşmeler, kavgalar ne ararsanız var.
Ya yöneticiler, onların da seyirciden farkı yok. Hakkımı yedirmem diyeni, maçın hakemini telefonla arayanı, biz arasaydık kan çıkardı diyeni, hakem odasını basarım, o basarsa ben de basarım diyeni, TFF yi suçlayanı, MHK” yı söveni, takımı sahadan çekerim, Paf takımla maça çıkarız diyenler gibi çok yönetici gördük duyduk. Şirket,fabrika yönetmeye benzemiyor kulüp yönetmek.
Ya esas oyuncular. Maşallahları var saçlar yapılı, atkuyrukları topuzları yerli yerinde, jöle sürülmüş, sakallar tamam, kazaklar modaya uygun, kramponlar rengârenk, eldivenler formaya uygun. Acun Ilıcalı futbolcular arası “Bu tarz benim” yarışması düzenlese izlenme rekoru kırar.
Her türlü alavere dalavere onlarda, aldatma, tekmeleme, basma,çekme,tutma,elle oynama,itiraz, küfür, hakaret, dua, beddua, şükretme gırla gidiyor. Ya oyun, çok pas, bir çalım, bir-iki şut (nereye giderse) ve koşmak.
Soruyorum size BU NASIL FUTBOL?..
Haftanın son maçı Eskişehir ile Galatasaray arasındaydı. Ben bu filmi de görmüştüm, geçen hafta. Vasat bile değil kötü bir futbol. Galatasaray ilk yarı 3 ikinci yarı 2 gol pozisyonuna girdi, ikisini attı. Eskişehir ise ilk yarı 2, ikinci yarı 5 gol pozisyonuna girdi, birini attı biri direkten döndü üçünü Muslera kurtardı. Maçın özeti buydu. Hakem ise ayakla atılan çelmeleri çok iyi gördü ama elle atılan çelmeyi ne hikmetse göremedi.