ABD gece kulübüne yapılan saldırıda ölen 49 kişinin yasını tutuyor. Daha önce de eğlence yerlerine, okullara benzer saldırılar olmuş, toplu ölümler yaşanmıştı.

Umut Vakfı’ın araştırmasına göre, 300 milyon nüfuslu ABD’de sivillerin elinde, evinde, belinde 300 milyon silah varmış. Dünyada sivillerdeki toplam silahların yüzde 35’u Amerikalılardaymış.

Ve NTV’nin dün verdiği şu haber de dehşet verici:

“Amerikalı sivillerin elinde 3.7 milyon son derece gelişmiş makineli tüfek var.”

++

ABD’deki kimi siyaset adamları ve medya, son gece kulübü saldırısını IŞİD militanının yaptığını belirtiyor, Müslümanlara karşı bir kampanya yürütüyor.

IŞİD militanının ABD vatandaşı olduğunu ve silaha kolayca ulaşabildiğini unutmuş görünüyorlar.

++

ABD’de silah lobisi öylesine güçlü ki, bireysel silahsızlanma yolunda atılan adımları kolayca püskürtüyor. Başkanları, kongre üyelerini etkileme güçleri çok yüksek.

Son olarak Obama, bireysel silahsızlanma konusunda çaba gösterdi ama silah satılacak kişilerin sicillerinin dikkatle incelenmesi dışında bir şey yapamadı.

++

ABD yeni katliamlarla sarsılmak istemiyorsa Ulusal Silah Birliği’ni oluşturan silah holdinglerinin kârlarını değil ülkede yaşayan yüz milyonlarca insanın hayıtını düşünerek sivil silahsızlanma yoluna gitmeli, güvenlik güçleri dışında silah taşınmasını yasaklamalı.

++

Tabii ABD’de yaşananlardan bizim de çıkarmamız gereken dersler var:

Türkiye’de de sivil silahlanma tehlikeli boyutlara ulaştı.

Umut Vakfı’nın araştırması, 2.5 milyon kişide ruhsatlı silah bulunduğunu, buna karşın ruhsatsız silah taşıyan ya da bulunduranların sayısının 10 milyonun üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.

Adam öldürme ve yaralama nedeniyle cezaevlerine girenlerin sayısında da son yıllarda ciddi bir artış görülüyor. Her gün 4 cinayet işleniyor.

++
ABD’yi cinayet sayısında değil kişi başına düşen milli gelirde yakalamaya çalışsak nasıl olur acaba?