CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye gerilimin, husumetin safında değil, her zaman barışın diyalogun ve diplomasının yanında yer alacaktır” dedi. Erdoğan, ” Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır. Sadece kendi güvenliğimizi ve kardeşlerimizin hukukunu savunuyoruz” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31. İSEDAK toplantısının açılış oturumunda konuştu. Sözü dün düşürülen Rus uçağına getiren Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu

2 UÇAK İHLAL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sabah saatlerinde hava sahamızı ihlal eden milliyeti belirsiz iki uçak, Yayladağı Hatay bölgesinde sınır ihlali yapmamaları konusunda, 10 dakika içinde 5 kez ikaz edilmiştir. Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine, bu uçaklardan biri tekrar Suriye’ye dönerken, diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir. Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan, F16’larımız Türk Hava Sahası içinde sınır ihlali yapan uçağa ateş açmışlardır. İsabet alınarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş, bu sebeple iki vatandaşımız yaralanmıştır. Düşen, daha sonra da Rus yapımı olduğu bilinen uçağın, Rusya Federasyonu’na ait olduğu bu ülke makamlarının açıklamalarından sonra anlaşılmıştır” dedi.

 KİMSE KİMSEYİ KANDIRMASIN

Olayın hemen ardından Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi üyelerine ve NATO bünyesinde gerekli bilgilendirmeleri yaptığını söyleyen Erdoğan, “Şu söyleniyor; Orada DAİŞ’e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa orada bayır bucak Türkmenlerinin bulunduğu bölgede DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Şuanda DAİŞ terör örgütünün bölge Celablus’un doğusudur” diye konuştu.

TÜRKİYE SOĞUKKANLI DAVRANDI

Çok uzun süredir böyle bir olayın yaşanmaması için Türkiye’nin dikkatli davrandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,” İlgili ülkeler nezrinde kendi uyarılarımızı yapıyorduk. Nitekim çeşitli kanallarla komşumuza da bu konuda hassasiyetimiz iletilmiştir. Düne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının sebebi Türkiye’nin sabrını zorlayarak ortaya koyduğu soğuk kanlı ve iyi niyetli tavırdır” dedi.