PUTİN, ESAT’IN TÜM MUHALİFLERİNİ YOK ETMEYE KARARLI

Bırakın 10 binlerce Suriyeli’yi 100 binlerce Suriyeli bir Tsunami gibi vuracak sınırımızı. Geçen yılsonunda Avrupa Birliği’nin ülkemize vermeyi vaat ettiği 3 milyar Euro’luk nakdi yardım çerez parası kalacak.
Rusya’nın havadan desteği ile Suriye ordusu, ülkemize elli kilometre uzaklıktaki Halep kentini çevrelemekte olduğu yerleşim yerlerini bombalıyor.
Yetmiş binden fazla kadın, çocuk ve yaşlı Türkiye’ye doğru harekete geçti bir kısmı da sınırıma dayandı.
Suriye’ye barışın gelmesinin ardından bu ülkeye yapılacak yardımların görüşüldüğü ‘Yardım Veren Ülkeler Konferansı’nın sonuçları alınmadan meydana gelen bu gelişme çok vahimdir.
Londra’daki Konferans sırasında Başbakan Davutoğlu’nun, alınacak kararlar ne olursa olsun, Türkiye’nin yardımlarına koşulsuz bir şekilde devam edeceğini açıklaması bulunması yerinde oldu. Halep’in ablukaya alınması, ülkenin güneyindeki Madaya kentinde yaşanmış olan açlık tehlikesini akla getirmektedir. Hatırlanacağı üzere anılan kent Suriye ordusu ve Hizbullah güçleri tarafından uzun bir süre kuşatma altına alındı ve kent halkına gıda ve yardım konvoylarının ulaşması engellendi. Bu nedenle Esat rejimi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından savaş suçu işlemekle itham edildi.
Kuşkusuz, bu kez Halep’ten ülkemize ulaşacak bu yeni göç dalgası, tarafımızdan bir şekilde göğüslenecektir.
Ancak daha büyük göç dalgası da Tsunami olacaktır ki bakın buradan peşinen uyarıyorum.
Neden mi? Açıklayayım.
Bakın Rusya ve Esat artık el ele verdiler, Özgür Suriye Ordusu, IŞİD, Türkmenler, gibi unsurları birlikte büyük saldırılarla yok etmeye kararlılar.
Bu durumda sınırımıza yakın uzak fark etmez Suriyeliler ülkemize kaçacaklar, Ürdün’de kapılarını kapattı ki bunu da bizzat Kral Abdullah açıkladı.
Bırakın 10 binlerce Suriyeli’yi yüz binlerce Suriyeli bir Tsunami gibi vuracak sınırımızı.
Geçen yılsonunda Avrupa Birliği’nin ülkemize vermeyi vaat ettiği 3 milyar Euro’luk nakdi yardım çerez parası kalacak.
Tabiatıyla bu yeni gelişme, Türk ve Rus taraflarını bir kez daha karşı karşıya getirecek.
Rusya, Türkiye’nin Suriye’yi işgale hazırlandığını ileri sürmekte, Türkiye ise Rusya’nın, Suriye’yi işgal etmeye devam ettiğini ve işlediği savaş suçlarını gizlemeye çalıştığını belirtmektedir.
Bu arada gözden kaçan husus ise, PYD’nin hâkimiyeti altındaki Suriye topraklarını genişletmeye devam etmekte oluşudur. Son günlerde Nubul ve El Zahra kasabaları PYD tarafından işgal edilmiştir. Ruslar da çok net destek almaktadırlar.
Yukarıdaki vahim tabloya bir de BM gözetiminde Cenevre’de yapılmakta olan ve Suriye’de savaşın sona erdirilmesi ile demokrasiye geçiş sürecinin belirlenmesine yönelik toplantının, Esat yanlısı ve aleyhtarı heyetlerin teşkilinde yaşanan anlaşmazlıklar sonucu üç hafta ertelenmiş olması da eklendi.
Anlaşılan, bölgemizde oynanmakta olan büyük satranç oyununun bitmesine değin, Suriye halkının daha uzun süreler çile çekeceği Türkiye’nin ne Amerika ne Avrupa’dan destek almadan yüz binlerce Suriyeliye daha kapılarını açacağı önümüzde net bir fotoğraftır.