Türkiye’nin başta terör sorunu olmak üzere 2 ana temel sorun üzerinde doludizgin gidiyor.
AK Parti, iktidarı ile başlayan laik- anti laik, kapalı-açık, bir başka deyişle Atatürkçü-Osmanlıcı gibi iki farklı uçlu Türkiye. Aslında, AK Parti iktidara gelene kadar, bu ayırımı bu kadar ortaya çıkmıyordu.
İlk önce başörtü dediler, sonra buna siyasi bir motif oluşturarak, türban dediler ve Türk kamuoyunun önüne eşleri el ele tutuşarak birlikte çıktılar. Kırsal kesimde insanlar, dini inançları nedeniyle, şehirlilere oranla, başörtü, tülbent, çarşaf ya da türban türü bir örtü koyarlardı.
Açıkçası, bu uyanıklar, türban takan eşleri ile birlikte insanların dini inançları ile oynadılar ve bunda da başarılı oldular. Sonra kışkırtmak için karnını kaşıyan adamlar diye bir şey uydurdular. İnsanları ayrıştırarak böldüler, böldüler, bölük pörçük yaptılar. Tabii ki, bunu yapanların tek hedefi vardı, siyasi varlıklarını sürdürebilmekti. Yoksa bunların Türkiye’de bir siyasi gelecekleri yoktu.
Bir şeyleri karıştırarak, din istismarlığı ile kendilerine gelecek sağladılar ve bugün bunun meyvelerini yiyorlar. Hatta bu meyve yedi sülalerine yetecek kadar bir varlıkları da oluştu. Türkiye insanı ise hala bu oyundan bir haber. Bu akıl dolu böl, parçala yok et oyunu sonucunda, akraba, akrabaya, komşu komşuya, kardeş, kardeşe, dost, dosta, arkadaş, arkadaşa düşman oldu. Tam istedikleri gibi bir kutuplaşmayı başardılar. Ülke yangın topuna döndüğü zamanlar oldu. Örneğin, Taksim Gezi Parkı olayları çıktı. İnsanlar sokağa döküldü. Birisi kalkıp, yüzde elliyi, zorla evde tutuyorum dedi. İşte bizi böyle böldüler.
OSMANLI- ATATÜRK AYIRIMINI YAPAMADILAR
Şimdi de bu bölünme ile Başkan’lık hayali gerçekleşecek. İşte sağduyu insana bunu söyletiyor. Yıllardır, Türk-Kürt ayırımı yaratılarak, bölünen Türkiye, bu sefer de laik, anti laik diye bölünmeye başladı. O bölünenler de hiçbir zaman, biz bir din kardeşiz. Atalarımız, bu tarihi birlikte yazdı. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar hepimiz birdik.
Cumhuriyet’ten sonra da bugüne kadar yine hepimiz biriz diyemedi. Hepimizin geçmesine baksak ortaktır.
Kimse bunları bir gün olsa samimi olarak dile getirmediyse bir nedeni yok mudur? Müslüman ve inançlı olduklarına inandılar. Küle dönmüş Osmanlı İmparatorluğu’nda canını tehlikeye atarak yoktan bir ulus yaratan Mustafa Kemal Atatürk hedef tahtası haline getirildi.
OSMANLI OLMUŞ ATATÜRKÇÜ BUNDAN BİR HABERDARLAR
Bir de anlamadığım bir şey de sürgün edilen ve Türkiye’ye dönen Osmanlı hanedanlarını izliyoruz. Bu insanların giyim, kuşam yaşam biçimi hiçte onların devamı olduğunu iddia edenlerin ki, gibi ne çember sakallı, ne de türbanlı. Onlar değişmiş, aslında değiştim diyenler değişmemiş.
KELLE KOLTUKTA, HERŞEYİNİ VERDİ
Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken, bazı konularda adımlar atmış. Bir yerde kendisini tavsiye eden yüzyılların Osmanlı İmparatorluğunu devreden çıkarırken, yeni bir modern, çağdaş, Avrupa’yı örnek bir model olarak aldı. Başka bir alternatifi de yoktu. İşe, kılık, kıyafet, harf, soyadı, seçme, seçilme gibi modern değişimler yaparak başladı. Kelle, koltukta bu köklü değişimleri yaparken, ülkenin lideri olarak toplumun önüne her çıktığında, bu sorumlulukla hareket etti. Ekonomik olarak fakir olmuş, bir ülkenin önünü açmak için için çıtayı da hep yükseğe koydu. Tam bir toplum psikolojisi mimarı gibi hareket ederek, oturuşu, kalkışı, kılık, kıyafeti ile yeni modern Türk insan figürünü öne çıkardı. Ümmetçi, bir ulustan kurtulmak için insanının kendisine özgüvenini artıracak her şeyi ortaya koydu. Ezilen Türk kadını imajını yok etmek için kolları sıvadı. Türk kadını vizyonu yaratarak, toplantılarda onlarla birlik vals yaptı. İşte bugünlere geldiğimiz ve külden var edilen modern Türkiye’yi yaratmak için elinden geleni ardına koymadan çalıştı. İnsanları bölmemiş. Hep güzel şeyleri ulusuna yaşatmak için yaşama geçirmiş. Şimdi ise bunların hepsi de inanç duyguları işlenerek ve Anadolu insanı ile yok edilmek isteniyor.