Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin, güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almayacağını, gereğini yapacağını belirterek, “YPG, PKK unsurları, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın ‘burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz’ diyerek Türkiye’deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler.

Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye’nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara’dır. Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda Bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir” açıklamasında bulundu.
Başbakan Davutoğlu, Konya’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine HDP’li bazı milletvekillerine sert çıkan Davutoğlu, “Meclis dışında kim teröristle işbirliği içinde olursa, teröristin taziyesine katılırsa bunun dokunulmazlıkla izah edilir bir yönü olmaz. Dokunulmazlık zırhına sığınarak kimse suç işleyemez. Kimse canlarımızı alan teröristin meşru gösterilmesine yol açacak eylemlerde bulunamaz. Hukuki süreç takip edilir, Meclis’e geldiğinde tek tek ele alırız” dedi.

“BİR CANİNİN TAZİYESİ OLMAZ”

Böyle bir taziye olamayacağını aktaran Başbakan Davutoğlu, “Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir demokratik ülkesinde herhangi bir terör eylemini böyle gerçekleştirmiş bir caninin taziyesi olmaz. O taziye gidip de oranın parlamenterleri katılmaz. Bunun tek bir örneği yoktur. Kimse bunu meşru gösteremez, kimse bunu meşru kılamaz. Hukuk ve parlamenter nezdinde gereken adımlar atılır” şeklinde konuştu.

“BİZİM İÇİN BAĞLAYICI DEĞİL”

Suriye’de yaşananlara ilişkin olarak ise Davutoğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Rusya, DAEŞ, Nusra bahane, sivillere saldırıyor. Bizim için YPG de aynı DEAŞ ve El Nusra gibi bir terör örgütüdür. Ateşkeste YPG’ye böyle bir terör atfı yok. Bunun olması gerekirdi. Olmadı. Ama şu bilinsin ki; bu ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir, Suriye içerisinde çatışan taraflar için. Türkiye’ye herhangi bir taraf tehdit teşkil ettiğinde, Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda bu ateşkes bizim için bağlayıcı değildir.
Türkiye’nin güvenliği söz konusu olduğunda hiç kimseden izin almaz, hiç kimseye sormaz, gereğini yaparız çünkü o andan itibaren mesele Suriye meselesi olmaktan çıkar, Türkiye meselesi haline gelir. Dolayısıyla YPG, PKK unsurları da, buradan açık bir şekilde ifade ediyorum, sakın ‘burada ateşkes oldu, nasılsa Türkiye bize bir şey yapmaz’ diyerek Türkiye’deki terörü destekleyen tutumlarına devam etmesinler. Ateşkes Suriye için geçerli bir ateşkestir. Türkiye’nin alacağı güvenlik tedbirleri konusunda ise karar verecek yer sadece Ankara’dır.” (ANKA)