Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün kendi sınırları içinde güven ve refah içinde olduğunu sanan ülkeler, yarın terör ateşini iliklerine kadar hissetmekten kurtulamayacaklardır. Suriye ateşine odun taşıyan herkes, çok yanında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır. Bu samimiyetle ifade edilmiş dostça bir ikazdır” dedi.Erdoğan, JW Marriot Otel’de düzenlenen DEİK İş Konseyi Başkanları ve Büyükelçiler Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin, G20’nin güçlü, dengeli, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme hedefini güçlendirmek için önemli çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Şu ana kadar 70 kadar toplantının yapıldığı bu süreç içerisinde özellikle dönem başkanlığı olarak kapsayıcılık ilkesini, adalet anlayışını da içerecek şekilde genişlettik, yeniden yorumladık. Ayrıca uygulama ve yatırımlar öncelikleriyle birlikte G20 çalışmalarına yeni bir vizyon kazandırdığımıza da inanıyorum. Küresel ve yerel düzeyde desteklenmeyen bir kalkınmanın, kimseyi mutlu edemeyeceğini görmek zorundayız. Ekonomik büyüme ve refahtan toplumların tüm kesimlerinin hak ettikleri payları almasını sağlayamadığımız sürece hedeflenen büyüme oranlarına ulaşılabilmesi mümkün değildir. Bu çerçevede genç ve kadın istihdamına özel önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aynı şekilde ekonominin bel kemiği olan kobilerin güçlendirilmesi gerekiyor. Dünya, sadece gelişmiş ülkelerin faaliyet alanı olarak görülemez. Düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin sorunlarının da küresel düzeyde ele alınması ve çözümü yönünde ortak gayret sarf edilmesi şarttır. G20’nin en önemli ihtiyaçlarından biri de alınan kararların uygulamaya geçmesinin sağlanması ve takibidir. Acemlerin güzel bir ifadesi vardır; ‘Oturdular, konuştular ve dağıldılar.’ Bizler de oturup konuşup dağılacaksak bundan hiçbir netice çıkmaz. Önemli olan oturup konuşacağız ama bunu neticelendireceğiz. Eğer bunu uluslararası toplantılarda yapabiliyorsak, takip edebiliyorsak dünya hep birlikte o kalkınmayı yakalayabilir.”
Anmak istediği Aylan Kurdi’nin adını “Aylin” şeklinde söyleyen Erdoğan, “Bu sabah yine 14 tane botla kaçarken ölen mülteci var. Yaklaşık 20 kadar kurtarılabildi. Diğerleri ne yazık ki, azgın dalgalar arasında boğulup gitti. İlla Aylin mi olursa dünya ayağa kalkacak? Aylin olmadığı zaman dünya ayağa kalkmayacak mı? Ama bunların arasında Aylinler çok. Hepsi orada maalesef ölüp gidiyorlar. İnsanlık tribünden izliyor, olmaz böyle şey” diye konuştu.
Erdoğan, şöyle devam etti:
“Bakıyorsunuz, ‘Ben 3 bin tane seçip alabilirim’, öbürü ‘Ben 30 bin kadar alabilirim.’ Sizin hepinizin gayri-safi milli hasılası Türkiye’nin üstünde ama Türkiye şu anda 2,5 milyon almış. Şu anda bunların her türlü ihtiyacını karşılıyoruz. Ama biz bunun karşısında 3 tane madde getiriyoruz; gelin eğit-donatı yapalım, terörden arındırılmış bölgeyi ilan edelim, uçuşa yasak bölge ilan edelim ve bu işi çözelim. Biz bir yerlerden talimat alarak, birilerinin bize tavsiyesiyle bu adımı atmadık.