Türkiye aslında, güçler savaşında.
Ortada bir Suriye meselesi var ama ayni zamanda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile arasındaki kıyasıya bir rekabetti de var. O zamanın Başbakanı bugünün Türkiye Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılında dünyaca ünlenecek ’’One Minute’’ açıklamasını İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’in yüzüne sert bir ifade ile söylerken, İsrail’in Filistin halkına yaptığı zalim davranışını dünya kamuoyu önünde dile getirerek, İslam ülkelerinin kamuoyunda büyük sevgi ve otorite kazanmıştı.
Bu tepkisi Erdoğan’ı “Davos Fatih”i yaptı.
Recep Tayyip Erdoğan imajı açısından yani bir ünvan yarattı Tayyipizim..!
Bugün Ortadoğu ülkelerinden gelen insanlar ile görüştüğümde Erdoğan Müslüman insanların savunucusu olarak görülüyor ve adından Tayyipizim olarak bahsediliyor.
RUS SAVAŞ UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ
Recep Tayyip Erdoğan’ın en son Rus savaş uçağını da angajman kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürmesi, Rusya gibi süper bir devletin lideri Putin’e açıkca bir meydan okumaydı.
Dünyada bir Rusya bir de Putin ya da Putinizim imajı varsa şimdi de bir Türkiye ve bir Tayyipizim imajı dillendirilmeye başlandı.
Hala bizim buralarda, halk arasında konuşulanlar arasında, ’’Eski Türkiye’de, Rusya’ya kafa tutabilir miydik? Recep Tayyip Erdoğan, sayesinde Türkiye artık dünyada varlığını gösterebiliyor’’diye de konuşuluyor.
Yani sadece diğer Müslüman ya da İslam dünyasında değil kendi vatandaşlarımızda da bu algı var.
YANİ ORTADA SİYASİ GÜÇ VE POPİLİZİM DE VAR
Terörizmin adını ne koyarsanız, koyun; Suriye, IŞID, ESAD, YPG, PYD, veya PKK diyin.
Bu işin temelinde artık Tayyipizim ve Putinizim gerçeği de var.
Sanıyor musunuz,  ABD Başkanı Obama, Almanya Başbakanı Merkel,  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İngiltere Başbakanı Cameron, bu siyasi kavganın sonunu merak etmiyorlar?
Kesinlikle merak ediyor hatta belki de ellerini ovuşturarak izliyorlar.
DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLDAYIZ
Tayyipizim-Putinizim diye adlandırdım ama Türkiye aslında dönüşü çok zor bir yola da girdi.
Öyle girdi ki, tarihinin en büyük risklerini alıyor.
Erdoğan bu yola girerken de, geri dönüşü olmasın diye bütün gemilerini yakıyor.
Türk milletinin bu saatten sonra yapacağı ne?
Zor ama dayanışma, tek vücut olabilme şarttır.
Birileri bize acı fatura ödetir ise, bizler de en büyük faturayı seçim gününde sandıkta onlara ödetiriz.
Tek ceza da budur demokrasilerde.
ECEVİT’İ, DEMİREL’İ, ERBAKAN’I  TÜRKEŞ’İ, ÖZAL’I ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUZ
Kim ne derse desin, Türk siyasetine damgasını vurmuş Atatürk sonrasının siyasi liderleri rahmetli Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş ve Turgut Özal’ı daha iyi anlar ve arar hale geldik.
Rahmetli Özal’ın dışında ekonomide belki ülke olarak 1 Cent’e muhtaç duruma geldiğimiz olmuştur. Ancak dış politikada böyle dışlanmamıştık. Yalnız bir ülke olmamıştık. Belki de bu kadar sevilmeyen bir ülke konumuna gelmemiştik. Dünyada hem ülkeler, hem de tüm canlılar için en kötü ve en haysiyet kırıcı şey sevilmemek ve yalnız bırakılmaktır.
Umarım Türkiye bu sıkıntıyı hiçbir zaman yaşamaz.