Aylardır bazı gazete köşeleri ile internet haber sitelerinde Türkiye’nin bir darbe sürecine girdiği, ordu içindeki cemaatçi subay ve askerlerin 27 Mayıs benzeri bir darbe hazırlığı içinde oldukları belirtiliyor, bu girişime bazı “dost ve müttefik” ülkelerin de destek vereceği öne sürülüyordu.

Söz konusu haber ve yorumlarla ilgili Genelkurmay Başkanlığı nihayet dün bir açıklama yaptı, “Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir” denildi.
++
Genelkurmay Başkanlığının açıklamasını memnuniyetle karşılamakla birlikte şu soruları sormadan da edemiyorum:
-Neden bu kadar geç kalındı? Dedikodular, söylentiler ayyuka çıktıktan, adeta toplu taşıma araçlarında bile konuşulmaya başlandıktan sonra yapılması hata değil mi?
-İlk haber ve yorumlar çıktığında böyle bir açıklama yapılsa daha doğru olmaz mıydı?
-Değerli komutanlarımız “Sükut ikrardan gelir” ve “Bir şeyin şüyuu vukuundan beterdir” Atasözlerimizi bilmiyorlar mı?
++
Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, dün köşesinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a açık mektup yazmış, Paşa’nın şöyle bir demeç vermesini istemişti:
“Darbe lafını ortaya atmak, bana ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne iftira atmaktır. Bu çok ayıptır. Bunu kendimize yapılmış bir hakaret sayarız. Biz demokrasiye bağlıyız. Seçimle gelen seçimle gider. Bırakın artık darbelerden medet ummayı. Sivil alanda sergilediğiniz beceriksizlik ve başarısızlıklar karşısında gözlerinizi askeri alana çevirmekten vazgeçin.”
Genelkurmay Başkanlığı’nın darbe iddialarını yalanlayan açıklamasının bu yazının yayımlandığı gün yapılması Ahmet Hakan’ın gazeteciliği adına önemli bir başarıdır.
Açıklama, bir yazarın açık mektubunda dile getirdiği uyarı üzerine yapılmış izlenimi doğurmasaydı ordumuz adına herhalde daha şık olurdu.