Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan vekili Dr. Ömer Fatih Sayan, okulların tatil olması ile birlikte özellikle evlerde internet kullanımının artabileceğine dikkat çekerek, fatura şokları yaşamamaları konusunda aileleri uyardı

ANKARA – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan vekili Dr. Ömer Fatih Sayan, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların okul dönemine kıyasla daha çok kullanılması ve internet hizmeti için alınan paketlerin bitmesini takiben veri kullanımlarının farklı fiyatlardan ücretlendirilebildiğinin unutulması nedeniyle ailelerin fatura şokları yaşabileceğine dikkat çekti.

Sayan, “Boş vakitleri tatil dönemlerinde artan ilk, orta ve lise öğrenimi çağındaki çocuklar, yüksek veri kullanımı gerektiren oyunları ya da videoları daha fazla indirebilmekte, bu durum da ailelerin evlerinde abone oldukları genişbantinternet,ADSL, fiber, kablo veya mobil cihazlarında kullandıkları internet hizmeti için ayrılan aylık kotanın normalden daha çabuk bitmesine sebep olabilmektedir.Ödeme tipinin faturalı veya ön ödemeli olmasına göre değişmekle birlikte, internet hizmetinin normalden daha fazla kullanılması durumunda, aileler paket aşım ücretleri temel alınarak hesaplanan beklenmedik ücretlerle karşı karşıya kalabilmektedirler” dedi.

BUNLARA DİKKAT EDİLMELİ

Sayan,BTK olarak tüketicileri koruma ve uyarma görevlerinin  bulunduğunu belirterek cep telefonu veya evdeki genişbantinternet aboneliğinde beklenmedik yüksek faturalarla karşılaşmamaları için anne ve babaların alabileceği önlemleri şöyle sıraladı:
“Paket/kota aşımı halinde işletmeciniz tarafından uygulanacak paket aşım birim ücretleri hakkında bilgi sahibi olun. İnternet hizmetini aldığınız işletmeci tarafından, size ayrılan kotanın yüzde 80’ne ve yüzde 100’ne ulaştığınızda hizmet kullanımınız hakkında gönderilen bilgi mesajlarını dikkate alın. Bilgilendirme mesajında yer alan limite mesajı aldığınız anda değil de daha önce ulaşmış olabileceğinizi unutmayın. Örneğin ‘son 12 saatlik kullanımlarınız dâhil değildir’ şeklinde bir bilgilendirme olabilir.

İnternet hizmetini aldığınız işletmecinin sunduğu internet kullanımınızı takip etmenizi sağlayacak araçlar,uygulamalar hakkında bilgi edinin ve bu araçlardan,uygulamalardan faydalanın. Çocuğunuzun internetten indirdiği ve kullandığı uygulamaların kotanıza etkisini takip edin. Eğer kotanız,paketiniz bitmek üzere ise, internet hizmetini aldığınız işletmeci ile görüşün ve paket/kota aşım ücretlerini nasıl azaltabileceğiniz ya da nasıl daha ucuza hizmet almaya devam edebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olun.”