Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, “PKK’nın terör saldırılarına karşı NATO müttefikimiz Türkiye’nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey, Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya yönelik yaptığı hava operasyonlarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, “PKK’nın terör saldırılarına karşı NATO müttefikimiz Türkiye’nin kendini savunma hakkına tamamen saygı duyuyoruz. ABD’nin terör örgütleri listesinde olan PKK, terörist eylemlerinden vazgeçerek Türkiye hükümetiyle diyalog içine girmelidir.
ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD özel temsilcilerinden Brett McGurk Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Son dönemde PKK’nın Türkiye’deki terör saldırılarıyla ve Türkiye’nin Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı düzenlediği hava tarruzlarıyla ilgili: PKK’nın Türkiye’ye terörist saldırılarını şiddetle kınıyor ve müttefiğimiz Türkiye’nin kendini savunma hakkına tamamıyla saygı duyuyoruz. Bunun yanında, adil ve sürdürülebilir barışı sağlamak için şiddetin yatışmasında ve iki tarafın da barışçıl “çözüm sürecine” devam etmesinde ısrarcıyız. PKK’ya karşı yapılan bu hava saldırılarıyla, ABD-Türkiye arasında IŞİD’e karşı işbirliğinin arttırılması anlaşmamızın, birbirleriyle bağlantısı yoktur. IŞİD’e karşı küresel mücadelemizde Türkiye ve tüm ortaklarımızla işbirliğini kuvvetlendirmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.