Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gözaltılar içinde darbe girişimi teşebbüsüne katılan bütün rütbelerde subaylar olduğunu belirterek, “Gözaltılar 6 bini geçti. Türkiye genelinde. Gözaltılar sadece Ankara’da, İstanbul’da yapılmıyor, Türkiye’nin bütün illerinde, ilçelerinde var” dedi.

Bozdağ, TRT Haber’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Fettullahçı Terör Örgütü’ne mensup olan kişilerin nasıl bir ruh yapısına sahip olduğunu bu son olay çok açık bir şekilde ortaya koymuştur” diyen Bozdağ, “Ölümle hareket ediyorlar ve gözleri hiçbir şey görmüyor. Fettullah Gülen’in talimatlarını haşa gökten Allah’ın verdiği talimatlar gibi kabul ediyorlar. Bunlar sapık ve gözü görmüyor. Onun için de pek çok hukuk dışı işi ibadet niyetiyle yapıyorlar, pek çok suçu ibadet niyetiyle işliyorlar. İnsanlara kurşun sıkıp masumları öldürürken kendilerinin cennete gideceğine inanıyor bu alçaklar” ifadelerini kullandı.

-“TÜRKİYE BUNLARI TEMİZLEMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPACAK”-

Gözaltıların devam edeceğini söyleyen Bozdağ, “Devletin kurumları, Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti bunlarla birlikte artık yaşama şansını kaybetmiştir. Bunlara ilişkin hukuksal süreçler devam edecektir. Bu darbenin kim neresinde durduysa, neresinden tuttuysa onların hepsi bu milletin yargısının önünde millete hesabını verecektir. Türkiye artık bunları temizlemek için de elinden geleni yapacaktır” diye konuştu.

-“CUMHURBAŞKANIMIZI ŞEHİT ETMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİLER”-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi havayoluyla Dalaman’dan İstanbul’a geçerken yaşananlarla ilgili bir konuyu aktaran Bozdağ şunları kaydetti:
“Bütün hedefte O (cumhurbaşkanı) var. İstanbul’dan ve başka yerlerden de hava araçlarının Sayın Cumhurbaşkanımızın bulunduğu yeri bombalamak ve Cumhurbaşkanımızı şehit etmek için harekete geçtiğine dair bilgiler de var. Bütün bu ortamlarda Sayın Cumhurbaşkanımız oradan kalkıp İstanbul’a doğru hareket ediyor. Orada pilotu çağırıp ‘Hava alanına kendi ışıklarınla, onlar izin vermese bile inebilir misin?’ diye soruyor. Pilot, ‘Efendim inebiliriz ama riski var. Yere araç çekmiş olabilirler’ diyor. Onun üzerine (cumhurbaşkanı) ‘Sen bakarsın, turlarsın ona göre tedbir alırsın’ diyor. Kendi ışıklarıyla havaalanına inme talimatı veriyor. Geçmişi düşündüğümüzde, darbe olduğu zaman fötrlerini alıp giden insanları düşündüğümüzde şimdi darbecilerin üzerine ölümüne giden cesur bir liderimiz var.”

-YARGIDA OPERASYON-

Bozdağ, “Şu son ihanet olayı gösterdi ki bu artık öylesine dinlenecek bir konu değil. Genelkurmay Başkanının en yakınındaki adamlar Genelkurmay Başkanına kelepçe takıyor. Böylesi büyük bir canavarlaşmış yapı Haşhaşilerden de daha çok uyuşmuş bir yapı. Aklı rehin bir yapı. Yargıda yapılan şey Türk yargısının bağımsızlığını sağlama mücadelesidir. Türk yargısını özgürleştirmektir” diye konuştu.

-“İSTANBUL’DA ASLİYE CEZA HAKİMİ GÜLEN’İ MEHDİ İLAN ETTİ”-

İstanbul’da bir asliye ceza hakiminin 4 Temmuz’da Fettullah Gülen’i mahkeme kararıyla “mehdi” ilan ettiğini, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni darbeye çağırdığını ifade eden Bozdağ, “Tutuklanacaklarla ilgili falan 500 küsur sayfalık bir karar yazdı. Arkasından kısa bir süre sonra darbe teşebbüsü ortaya çıkınca gördük ki yazdıkları öyle havadan sudan şeyler değil” dedi.

-“BU SAATTEN SONRA GÜLENİ TUTMAK TÜRKİYE-ABD DOSTLUĞUNA SIĞMAZ”-

Bozdağ, dünyadaki bütün liderlerin, darbe girişiminin Fettullah Gülen’in emir komuta zinciri içerisinde gerçekleştirildiğine inandıklarına emin olduğunu belirtirken, “Fettullah Gülen bir yandan dini kullanıyor öte yandan da milletin, dünyanın hepsinin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Bu işin göbeğinde ve bu işin ‘number one’ındır” ifadelerini kullandı.
ABD’nin bu saatten sonra Fettullah Gülen’e sahip çıkamayacağını söyleyen Bozdağ, “Bu saatten sonra onu orada tutmak, Türkiye ile ABD dostluğuna, işbirliğine ve ittifaka sığmaz” dedi.

-“AÇIĞA ALINMIŞ AMA ASKER ELBİSESİ GİYİP DARBE TEŞEBBÜSÜNE KARIŞANLAR VAR”-

Bozdağ, darbe girişiminin ardından gerçekleşen gözaltılar için ise, şöyle dedi:
“Darbe girişimi teşebbüsüne katılan bütün rütbelerde subaylar var. Sivil, polis hatta açığa alınmış ama asker elbisesi giyip darbe teşebbüsüne karışanlar var. Onların hepsiyle ilgili gözaltılar var. Gözaltılar 6 bini geçti, Türkiye genelinde. Gözaltılar sadece Ankara’da, İstanbul’da yapılmıyor. Türkiye’nin bütün illerinde, ilçelerinde var” diye konuştu. (ANKA)