Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Seçime kadar, seçim esnasında ve seçim sonrasında güvenlik tedbirlerini alırız” vurgusu yaparken, “Tehditlere boyun eğmeyiz. Muhtarları tehdit edenleri, tehdit mektupları gönderenleri, aileleri fişleyip ‘hesap sorarız’ diyenleri, anne ve babaları tehdit edenleri uyarıyorum. Kamu düzeni neyi gerektiriyorsa onu yaparız” diye konuştu.
Davutoğlu, AK Parti Kırıkkale mitinginde konuştu.
Birilerinin dışarıdan kumandalılar üç partiyi bir araya getirmeye çalıştığını dile getiren Davutoğlu, “Üçü birden gelse bize güçleri yeter mi? Ama onlar üçle de yetinmiyorlar bir üç daha eklemişler. Hangi üç bu; bir paralele yapı. Hani Pensilvanya’dakiler.  Yiğit gölgesine sığınmak yerine Pensilvanya’ya sığınanlardan fayda gelir mi? Bir başka paralel de Kandil’de var. Kendisini Atatürk’ün kurduğu gazete gibi yansıtan, bu MİT tırlarını ifşa eden, casusluk faaliyetlerine yataklık eden gazete var ya, bugün Kandil ile röportaj yapmış bizi tehdit ediyor. Biz tehdide pabuç bırakır mıyız. Aynı şekilde bu paralelcilerin gazetesi de HDP’yi manşet yapmış. Oyunu görüyor musunuz. Paralelciler HDP ile ulusalcılar Kandil ile iş tutuyor” dedi.
Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
“İşte Doğan medya, Gülen medya, ulusalcı medya… Hepsi diyor ki ‘HDP’ye destek verin’ Çünkü ana muhalefet partisinden ümitleri yok, MHP’den ümitleri yok. Bütün ümitleri HDP barajı geçsin. Kime ümit bağlarsa bağlansın bunlar. AK Parti yürüyüşe devam edecek inşallah.
Kandil ve arkasındakiler, Türkiye’deki temsilcileri 8 Haziran ile bizi tehdit ediyor. Yüzlerce şikayet mektubu alıyoruz, muhtarlardan STK’lardan. Doğu Anadolu’da baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Birçok kez seslendim, ‘propaganda dönemini barış içinde yapalım’ diye. HDP’nin Eş Genel Başkanı barış güvercini gibi konuşuyor ama doğuda baskılara devam ediyorlar.”
-“ATMOSFERİ KİM KİRLETMEYE KALKANLARIN KARŞISINDA KALE GİBİ DURURUZ”-
“Siirt’te 3 bacımızı darp ettiler, gençleri dağa çıkarıp anne babalarını tehdit ettiler” ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, “Şırnak’ta başka partinin mensuplarını taradılar, iki kişi vefat etti. Bir kez daha uyarıyorum, seçimi, atmosferi kim kirletmeye kalkarsa karşısında kale gibi dururuz. Kimsenin hukuk dışı iş yapmasına izin vermeyiz” şeklinde konuştu.
Davutoğlu, seçime bir hafta kala herkesin barış içinde seçimlere gideceğinin altını çizerken, “Türkiye’ye sesleniyorum; bu bir hafta içinde herkes özel planlamasını yapsın sandıklara herkes gitsin. Çünkü bu Türkiye’nin kader seçimidir. Ama biz devlet olarak da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak da seçime kadar da seçim esnasında da sonrasında da her türlü güvenlik tedbirini alırız. Tehdit ve baskılara boğun eğmeyiz. Buradan uyarıyorum, muhtarları tehdit edenleri uyarıyorum, tehdit mektubu gönderenler, aileleri tek tek fişleyip şu oylar çıkmazsa size hesap sorarız diyenler, ya da çocukları dağa kaldırıp tehdit edenleri uyarıyorum, bu tehditleriniz karşılıksız kalmaz. Bir milim taviz vermeyiz” diye konuştu.