İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve 8 bin 372 Boşnak çocuk, genç ve yaşlının katledildiği Srebrenitsa’daki soykırımın 20. yılında, toplu mezarlardan çıkartılarak kimliği tespit edilen Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 136 kurbanın cenazesi toprağa veriliyor.
Potoçari Anıt Mezarlığı’nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı törenin ardından 8 bin 508’e yükselecek.
Bugün sabahın ilk saatlerinden itibaren Srebrenitsa’ya gelen Bosnalılar, Potoçari Anıt Mezarlığı’na akın etti. Toprağa verilecek 136 kurbanın tabutları başında gözyaşı döken yakınlarının metaneti dikkat çekti. Daha önce toprağa verilenlerin yakınları ise mezar taşlarını temizlerken, mezar üzerindeki topraklarının üzerlerindeki otları topladı.
SREBRENİTSA’DA NE OLDU
Bosna Savaşı sırasında, BM’nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Lahey’de davası devam eden Sırp komutan Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birliklerince işgal edildi. İşgalin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplara teslim edildi.
Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, Boşnak erkekleri ise ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katletti.
Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.