Bosch Ev Aletleri, doğa dostu teknolojilerle çevreyi ve doğal kaynakları korurken, aynı zamanda tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 

2008’den bu yana 107 bini aşkın çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nun, çevre bilinci ve doğa sevgisi aşılayan “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu, sezonun son durağı olan Ankara’da minik tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Ankaralı minikler, 23-24 Mayıs tarihlerinde Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda ücretsiz olarak sahnelenen oyun sayesinde eğlenirken öğrendiler.
Bosch Ev Aletleri, doğa dostu teknolojilerle çevreyi ve doğal kaynakları korurken, aynı zamanda tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sahnelere ilk kez 2008 yılında merhaba diyen ve bugüne kadar 107 bini aşkın çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, Eylül 2014 – Mayıs 2015 sezonu turnesinin son durağı olan Ankara’da temsillerine devam ediyor. “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu, 23 Mayıs Cumartesi ve 24 Mayıs Pazar tarihlerinde, Necip Fazıl Kısakürek Mevsim Tiyatro Salonu’nda, saat 12.00 ve 14.00’te ücretsiz olarak sahnelendi.
Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor
Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı oyun, 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlandı. La Fonten Orman Mahkemesinde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.
Ücretsiz olarak 13 ili geziyor, on binlere ulaşıyor
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, sezona perdelerini Iğdır’da açtı. Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Sivas, Manisa, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra Ankara’ya gelen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, sezon kapanışını da bu şehirde yapacak. Böylece La Fonten Orman Mahkemesinde oyunu ile Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tüm illerde ücretsiz olarak sahnelendiği Eylül 2014 – Mayıs 2015 sezonu boyunca toplamda 13 il gezmiş, 19 hafta sonu ve 76 temsil ile on binlerce çocuk ve ailesine ulaşmış olacak.
Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu Turne Takvimi
20 – 21 Eylül Iğdır
11 – 12 Ekim Kars
18 – 19 Ekim Ardahan
1 – 2 – 15 – 16 Kasım Erzurum
22 – 23 Kasım Bayburt
6 – 7 Aralık Gümüşhane
20 – 21 Aralık / 10 – 11 Ocak Erzincan
24 – 25 Ocak / 21 – 22 Şubat Sivas
28 Şubat – 1 Mart Manisa
14 – 15 Mart Yozgat
28 – 29 Mart Kırşehir
4 – 5 Nisan Kırıkkale
25 – 26 Nisan / 16 – 17 Mayıs
23-24 Mayıs / 30 Mayıs -31 Mayıs Ankara