Bakan Ağbal’dan ‘yeniden yapılandırma’ açıklaması: Vergi dairelerindeki 6.3 milyon vatandaşımız kanun hükümlerinden yararlanacak.

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında 6.3 milyon kişinin borcunu yapılandırabileceğini belirterek, “Vergi dairelerindeki yaklaşık 6.3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6.3 milyon borçlu içerisinde 3.9 milyon vatandaşımızın borcu motorlu taşıtlar vergisinden geliyor. Varsa cezasını almayacağız hem de faizlerde büyük oranda indirime gidiyoruz” dedi.
Maliye Bakanı Ağbal, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında basın toplantısı düzenledi. Bakan Ağbal, “Vatandaşımızla vergi daireleri arasında devam eden davalar var. Bu davaları ortadan kaldıracak şekilde vergide indirim yapıyoruz. Cezaları da ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yeniden yapılandırma kanunun en geniş kapsamlı düzenlemesinin vergi alacaklarıyla ilgili olduğunu belirten Ağbal, “Bu yasayla vatandaşlarımızın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ve Orman Genel Müdürlüğü’ne olan borçlarını yapılandırıyoruz. Hangi vergi türü olursa olsun, hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarda ödeme imkanı getirilmektedir. Bu kanundan vatandaşlarımız yararlanırsa vergi dairesine geçmişten gelen bir vergi cezası borcu varsa vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz” diye konuştu.
Motorlu taşıtlar vergisiyle ilgili yeniden yapılandırma kapsamında varsa ceza alınmayacağını bildiren Ağbal, “Vergi dairelerindeki yaklaşık 6.3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6.3 milyon borçlu içerisinde 3.9 milyon vatandaşımızın borcu motorlu taşıtlar vergisinden geliyor. Varsa cezasını almayacağız hem de faizlerde büyük oranda indirime gidiyoruz. Bu kanun kapsamında trafik para cezası borcu olan 4.2 milyon vatandaşımız var. YURT-KUR’a öğrenim kredisi borcu olan tüm vatandaşlarımız, öğrencilerimiz bu kanundan yararlanabilecek” dedi.