Emniyet Genel Müdürlüğü, ülkede ön çok bombalı ve silahlı saldırı olayının yaşandığı Malmö şehrinde polis sayısının yeterli olmadığını çok sayıda yeni polisin Malmö’de görevlendirileceğini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürü Dan Eliasson, Malmö Emniyet Müdürü Stefan Sinteus ve Bölge Polis Şefi Annika Stenberg ile yaptığı görüşmenin ardından, Malmö’de yüzlerce yeni polisin görevlendirileceğini söyledi.
Dan Eliasson, Malmö’de giderek artan silahlı ve bombalı saldırıların önlenmesi için çok sayına yeni polis görevlendirilecek. Acil bir şekilde, örneğin bu aylarda 90, yeni yılın ilk ayı Ocakta 100 polis görevlendirilecek. Ayrıca 2016 yılı içinde ihtiyaca göre daha çok sayıda polis Malmö’ye gönderilecek.
Şehirde polis sayısı arttırılacak, yeni polisler arasında, bomba uzmanları, teknik inceleme ve soruşturma uzmanları bulunacak ayrıca polis helikopterleri olacakö dedi. Dan Eliasson, Malmö’de haftada en az bir kez patlama olayı yaşandığını belirterek, halkın güvenliğini sağlamakta ve olayları önlemekte kararlı olduklarını söyledi. Malmö halkı Emniyet Genel Müdürlüğünün aldığı kararı sevinçle karşıladıklarını ancak olaylardan dolayı ileride daha çok insanın hayatını kaybedeceği endişesi yaşadıklarını söylediler. Malmö’de daha önce aşırı sağcıların Müslüman göçmenler ve onlara ait binalara, polislere yönelik silahlı ve bombalı saldırıları oldu. (DHA)