Ankara’da Bolu’yu temsil eden merkez ve ilçe derneklerinin oluşturduğu Bolu Federasyonu ’nun 1. Olağan Genel Kongresi, ANFA Altınpark Salonu’nda yapıldı.

Kongrede konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, Osmanlı’nın medeniyet ocağı ve Türkiye’nin incisi olan Bolu’nun vatanını seven, gönlü sıcak insanlardan oluştuğunu ifade etti.

Bolu Federasyonu Bolu’nun, sahip olduğu güzellikleri turizm vasıtasıyla tüm ülkeye sunarak hizmet ettiğini belirten Baruş, “Eğitim, sağlık ve ulaştırma alanındaki yatırımlarla ilimizin çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Kendimi de artık Bolulu olarak görüyorum” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise Bolu’nun doğal güzelliklerine dikkati çekerek,

“200’e yakın göl ve göleti olan, yüzde 65’i ormanlarla kaplı şehrimiz, Türkiye’de yaşanabilir 10 kent arasındadır. Bundan sonraki hedefimiz Bolu’nun dünyanın önde gelen yaşanabilir kentlerinden biri olması için gayret göstermektir”

diye konuştu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun da ülkenin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemden geçildiğini ifade ederek, çalışmalarının Bolu halkı tarafından da beğenildiğini ve bundan çok büyük mutluluk duyduğunu aktardı. Coşkun, artık teknoloji üreten bir üniversite konumuna geldiklerini ve öğrencilerce tercih edilen ilk 10 üniversite arasında olduklarını vurguladı.

Federasyon Başkanı Yakup Evirgen, Bolu ile Ankara arasında köprü görevi görerek, Bolu’nun gelişmesine katkı sunmayı hedeflediklerini ve Ankara’da bulunan 90 bine yakın Bolulu vatandaşı bir araya getirmek üzere yola çıktıklarını belirterek, diğer illerde oluşacak federasyonları da destekleyeceklerini ve nihai hedefin Bolu Konfederasyonu kurmak olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından tüzük değişikliği yapıldı ve yönetim kuruluna çeşitli konularda yetki verildi. Ardından tek liste ile gidilen seçimlerde yönetim ve denetim kurulları ile istişare kurulu üyeleri belirlendi. Federasyon Başkanlığına Yakup Evirgen tekrar seçildi.

Yaklaşık 5 bin davetlinin katıldığı kongrede, yapılan seçimler sonrası folklor ekipleri yöresel gösteri sundu.