Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkanı Abdulkerim Ağa, Suriye’deki savaşın Türkmenlerin üzerinden yürüdüğünü belirterek “Mazlumlara kol kanat gerdiği için bölgede güçlü Türkiye’nin olması istenmiyor” dedi.

Ağa, yaptığı açıklamada, Suriye’de Türkmenlere yapılanları “katliam” olarak değerlendirdi. Birçok cephede kendisini savunan Türkmenlerin yok edilmeye çalışıldığını belirten Ağa, köşeye sıkışan Suriye rejiminin ne yapacağını bilemediğini dile getirdi. Ağa, bunun farkına varıldığı için rejimin, önüne kim gelirse terör örgütleri ve taşeron örgütlerle bile iş birliğine gittiğini ifade etti.
– Komplolarla Türkiye yıpratılmak isteniyor
Türkiye’nin Suriye’deki acımasızlığı dünya gündemine taşıdığını aktaran Ağa, “Suriye’deki savaş, Türkmenlerin üzerinden yürüyor. Mazlumlara kol kanat gerdiği için bölgede güçlü Türkiye’nin olması istenmiyor” diye konuştu.
Rusya’nın tutumunu tarihin affetmeyeceğini anlatan Ağa, şöyle devam etti:
“Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi sonrası, Türkiye’nin Rusya tarafından köşeye sıkıştırılarak susması istendi ama tüm dünya Türkiye’ye hak verdi. Çeşitli senaryolarla Türkiye oyalanmaya çalışıldı, hala da çalışılıyor. Paralel Devlet Yapılanması, PKK ve benzeri örgütler kullanılarak ülke yıpratılıp ‘Türkiye, hiçbir şeye karışmasın, yerinde dursun, kendi sorunlarıyla ilgilensin’ isteniyor. Mazlumların derdine deva olacak, zulme baş kaldıracak bir Türkiye istenmiyor. Müslüman aleminin huzura kavuşması, birlik beraberliği için Türkiye çok önemli.”
Milyonlarca insanın yüreğinin Türkiye ile attığını vurgulayan Ağa, acıların son bulması için Türkiye’nin komplolardan kurtularak dünya çapında bir devlet olması adına herkesin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.