Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay:

“Artan şeker kotamız dolayısıyla, borçlarından kurtulan Boğazlıyan Şeker Fabrikası’na ilk yatırım olarak ilave 60 bin tonluk şeker silosu yapımına başlandık”

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, 2016 itibariyle kurumlarının şeker kotasının 18 bin 800 ton’a çıkarıldığını, bu kapsamda Boğazlıyan Şeker Fabrikası bünyesinde 60 bin tonluk şeker silosu yapımına başladıklarını söyledi.

Akay, yaptığı açıklamada, 1 Aralık 2015 tarihinin, Fabrika yapıldıktan 9 yıl sonra borcunun bittiğinin resmi ilanı olduğunu belirtti.
Kayseri Şeker Fabrikası ile Boğazlıyan Şeker Fabrikasının yapımında kullanılan yabancı kaynaklı kredileri düzenli olarak ödediklerini belirten Akay, sadece Boğazlıyan fabrikası için 50 milyon avro kredi borcu ödediklerini kaydetti.

2015 yılında ise yeni yatırım hamlesini başlatıp lisanslı depolar, tarım marketleri yatırımlarını hayata geçirdiklerini ifade eden Akay, artan şeker kotaları dolayısıyla borçlarından kurtulan Fabrika ilk yatırım olarak ilave 60 bin tonluk şeker silosu yapımına başladıklarını kaydetti.