AYDIN’ın Germencik İlçesi, zeybek kültürünü öğretebilmek ve bundan sonraki nesillere aktarabilmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen 30 öğrenciye evsahipliği yapıyor.

Burhan CEYHAN/GERMENCİK (Aydın), (DHA) – Dampınar Mahallesi’ne gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Mehmet Sarı’nın ev sahipliğinde ‘Zeybek Köyü’ kampı kurdu. 10-15 Ağustos tarihleri arasında bir hafta boyunca burada kalacak öğrenciler, çeşitli etkinlikler yaparak zeybek kültürünün ve zeybek dansının yaşatılması konusunda çalışma yapacak. Programın ilk gününde şalvar ve lastik ayakkabı giyerek yöresel kıyafetlere bürünen öğrencilere, Antalya yöresel sanatçılardan Gülay Diri zeybek kültürü, kız alıp verme gibi birçok konuda elindeki tefle türküler okuyarak, keyifli saatler yaşattı.
ZEYBEK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ
Boğaziçi öğrencileri adına konuşan grup başkanı Şahin Yaldız, “Boğaziçi Üniversitesi olarak tükenmekte olan zeybek kültürünü bundan sonraki nesillere aktarabilmek ve günümüz nesline öğretmek amacıyla bir hafta boyunca burada olacağız. Bu kampta çiftlik işleri hayvancılık ve zeybeklik kültürünün müzik, dans, ezgi ve her anatomisini incelemesini gerçekleştireceğiz. Bu nedenle de birçok akademisyenimizde bu kampa katılıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nden birçok bölümden 30 arkadaşımla birlikte bu etkinliği yürütüyoruz.”