Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, yaz sezonuna denk gelen seçimler ile ilçenin ‘pahalı imajı’ ve son günlerde artan göçmen akınının yarattığı olumsuzluk rezervasyonlara yansıdı. Geçen yıla oranla Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 30’a varan bir düşüşün yaşandığı belirtildi.

Turizm sezonunun en hareketli olması gereken günlerde Bodrum’daki rezervasyonlarda yüzde 30’a yakın bir düşüşün yaşanması üzerine; Bodrum Esnaf ve Sanayiciler Derneği (BESİAD) Başkanı İlhami Özden ile Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Kocadon’dan uyarılar geldi. BESİAD Başkanı İlhami Özden, turizmde yaşanan yabancı turist kaybı açığının yerli turist ile kapatılmak için çalışmalara başlandığını belirterek, “Üyelerimiz arasında otel sahibi arkadaşlarımız var. Aldığımız bilgilere göre yüzde 20’li rakamlarda kayıpları olduğunu hatta Mayıs ve Haziran ayı kayıplarının yüzde 27’ler de olduğunu söylediler. Bayram sonrası geriye kalan 76 gün tam doluluk yaşarsak bu krizi en az zararla atlatırız diye düşünüyoruz. Yerli turistten bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

“ŞANTİYE GÖRÜNÜMLÜ KENTTENASIL TURİZM YAPACAKSINIZ”

Büyükşehir olan Muğla’da yasayla gelen bazı sorumlulukların turizm kentlerini olumsuz etkilediğini belirten Özden, “Çünkü büyükşehir yasasına toplum ve esnaf hazır değildi. Vatandaş burada mağdur oldu. Fakat ben inanıyorum ki belediyemiz de elindeki imkanlarla en iyi şekilde çalışıyorlar. Bu sene havanın kötü gitmesi AYDEM’in elektrik ve DSİ’nin su çalışması, Bodrum Belediyesi’nin planlarını bozdu. Burası turizm kenti ise alt yapı çalışmalarının tamamının Mayıs ayı başında bitirilmesi gerekirdi. Hala yapılmayan yollar hala devam inşaatlar ve alt yapı çalışmaları var. Şantiye görünümlü bir kentte turizmi nasıl yapacaksınız. Genele baktığınızda ise herkes haklı. Ama kurumlararası organizasyon diyalog ve koordinasyon ile bu sıkıntılar aşılabilirdi” dedi.