Antalya’da Eraslan çifti ile Cengiz kardeşler, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde yapılan çapraz böbrek nakliyle bir dostluğun da temelini att

Erol AKKIR/ ANTALYA

Antalya’da 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Ayşe Eraslan, hiç diyalize girmeden 8 yıl ilaç kullanarak kronik böbrek yetmezliğiyle mücadele etti. 3 yıl önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne gelerek kadavra sırasına yazılan Ayşe Eraslan’ın sıkıntıları gün geçtikçe arttı. Bu duruma dayanamayan eşi 42 yaşındaki Bayram Eraslan, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne gelerek, çapraz nakil başvurusunda bulundu.
KIZ KARDEŞİ KARS’TAN GELDİ
47 yaşındaki Hakan Cengiz ise ilk böbrek naklini 10 yıl önce kadavradan oldu. 5 yıl önce nakil böbreğini kaybeden Hakan Cengiz, 5 yıl boyunca diyalize girerek yeni böbrek nakli için bekledi. Cengiz, son aylarda durumu ağırlaşınca canlı vericiden nakil olmak istedi, ancak ailede uygun verici bulunamadı.
Ağabeyinin durumunun her geçen gün ağırlaştığını öğrenen 43 yaşındaki Duygu Tuzin Cengiz, ailesiyle birlikte oturduğu Kars’ın Selim İlçesi’nden Antalya’ya gelerek, çapraz nakil için verici olmak istediğini söyledi. Yapılan testler sonucu Hakan Cengiz için en uygun vericinin, kronik böbrek yetmezliği hastalığı teşhisi koyulan Ayşe Eraslan’ın eşi Bayram Eraslan olduğuna karar verildi. 1 hafta önce yapılan operasyonlarda Bayram Eraslan Hakan Cengiz’e böbreğini verirken, Hakan Cengiz’in kız kardeşi Duygu Tuzin Cengiz’den alınan böbrek de Ayşe Eraslan’a nakledildi.
NAKİLLER DOSTLUĞUN BAŞLANGICI
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonlar, aynı zamanda bir dostluğun da başlangıcı oldu. Durumları gayet iyi olan ve yakında taburcu olması beklenen Cengiz kardeşler ve Eraslan çifti, verdikleri dostluk pozunun bundan böyle de süreceğini söyledi. (DHA)