IŞİD’in bombalı saldırılarına hedef olan Belçika’da İçişleri ve Adalet Bakanlarının istifa etmesi, “Bizim siyasetçiler neden aynı duyarlılığı göstermiyor” sorusunu gündeme getirdi.

Bu sorunun yanıtı galiba şu: Belçika’dakine benzer her olayda iki bakan gitse bakan filan kalmaz bizde.

++

– Marmara Depremi’nde 17 bin kişi hayatını kaybetti. Bu kişiler denetimi yapılmamış çürük binaların altında kaldılar. Kimse bunun sorumluluğunu üstlenmedi, istifa eden olmadı.

-Soma’daki maden faciasında 301 işçiyi yitirdik. Madenlerde güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu, kazanın bundan kaynaklandığı anlaşıldı. Yine istifa eden tek bir bakan görülmedi.

-PKK terörü 1984’den bu yana sürüyor. Binlerce şehit ve gazi verdik. Yaşanan büyük dramın siyasi sorumluluğunu o tarihten bugüne kabul edip istifa eden bir bakanla henüz tanışılmadı.

-Ergenekon ve Balyoz davalarında Cumhuriyet tarihinin en büyük adalet skandalı yaşandı. Binlerce kişi keyfi biçimde tutuklandı, ağır cezalara çarptırıldı. Sonradan bu davaların büyük bir kumpas olduğu anlaşıldı. Ne var ki bir Allah’ın kulu bakan çıkıp da, “Siyasi sorumluluğu alıp istifa ediyorum” demedi.

-Alt yapı eksikliği ve denetim sorunları yüzünden yollarımız kan gölüne döndü. Her yıl binlerce kişi ölüyor, on binlerce kişi yaralanıyor. Ancak bunlar “kaza”, “Allah’ın takdiri”, “kaderleri böyleymiş” diye geçiştiriliyor. Şimdiye kadar kimse, “Olanlardan ben sorumluyum arkadaş, istifamı veriyorum” deme yiğitliğini göstermedi.

-Uygulanan yanlış politikalar yüzünden Türkiye mülteci akınına uğradı, bazı kentlerimizde yerli nüfustan çok mülteci yaşamaya başladı, ciddi güvenlik ve ekonomik sorunlar belirdi ama hiçbir siyasi sorumlu ortaya çıkmadı, bir bakan bile istifa etmedi.

-Dere yataklarına yapılaşma izni verildiği için her yıl seller ve heyelanlar olur, onlarca kişi ölür. Bunun için de bakanların hiç biri kendilerini siyasi sorumlu görüp istifa dilekçelerini vermedi.
++

Söz konusu örnekler uzatılabilir.

“Felaket gani, sorumlu hani” diye özetlenebilir olan biten.

Biraz komik, biraz da absürd bir öneri ama yapmadan edemiyorum:

Bir üniversitemiz sadece bakan yetiştirse ve buradan mezun olanlar siyasi sorumluluk taşıyan her olaydan sonra istifa edecek bakanlarımızın yerini doldursa nasıl olur acaba?