150 kişiyle Fransız Alplerine çakılan uçağın kara kutusu açıldı ve kazanın teknik bir arızadan kaynaklanmadığı, ikinci pilotun uçağı intihar etmek amacıyla kasten düşürdüğü anlaşıldı.
Yapılan ilk incelemede ikinci pilotun daha önce depresyon geçirmesine ve tükenmişlik sendromu yaşamasına karşın pilotluğa devam ettiği ortaya çıktı.
Bu son derece trajik olaydan bizim ve diğer ülkelerin çıkarması gereken dersler var. Öncelikle şu sorulara doğru yanıtlar verilmelidir:
1)Türk Hava Yolları ile özel hava yolları şirketlerimizde çalışan yüzlerce pilotun akıl sağlığı acaba nasıldır?
2)Bu pilotlar düzenli olarak psikiyatrist ve psikolog kontrolünden geçirilmekte midir?
3) Sadece bizim pilotların değil dünyanın neresinde olursa olsun uçmak için kokpite giren pilotların akıl sağlıklarından emin olmak için neler yapılabilir?
++
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde ortalama her 3 saatte bir kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. Bir günde intihar edenlerin sayısı 8’i, bir yılda intihar edenlerin sayısı 3 bin 100’ü buluyor. İntihara teşebbüs olayları ise intihar yoluyla ölenlerin 20 katı.
Yukarıdaki veriler Türkiye’de sadece pilotların değil karayolu, deniz yolu ve demir yollarında şoförlük, sürücülük, kaptanlık ve makinistlik yapanların akıl sağlıklarının kontrol edilmesini de zorunlu kılıyor.
Karayolunda giderken önündeki tıra arkadan çarpan sürücü bir kaza kurbanı mıdır, yoksa intihar mı etmiştir?
Refüjü açıp karşı yönden gelen kamyonun altına giren taksinin şoförü kaza mı yapmıştır, intihar yoluyla ölümü mü seçmiştir?
++
Son bir not da medya için:
Körfez Köprüsü inşaatında çalışan Japon mühendis Ryoichi Kishi, bir halatın kopmasından kendisini sorumlu tuttu ve boğazını keserek intihar etti.
Bu üzücü olay medyanın büyük bölümü tarafından “Onur intiharı” diye nitelendirildi, yani intihara adeta güzelleme yapıldı.
İntiharın onurlusu, onursuzu olmaz. İntihar ağır depresyon sonucu gelişen marazi bir eylemdir. Medyanın konuya böyle bakması gerekir.

FACEBOOK YORUMLARI